Menu odnośników dodatkowych

Nauka jazdy na rowerze

Termin realizacji: 6-10.04.2020 r.

„Nauka jazdy na rowerze”

Naukę jazdy na rowerze rozpoczynamy od kilku ćwiczeń.

1. Jazda na siodełku, w tym ćwiczeniu pierwszym zadaniem jest znalezienie górki, jezdni o nachyleniu powyżej 4%. Następnie chwytamy kierownicę oburącz, rama pomiędzy nogami a siodełko opuszczone na taka wysokość aby stopy dotykały całą powierzchnią jezdnia nogi były ugięte w kolanach. Ustawiamy się na górce, siadamy na siodełku podnosimy stopy do góry a rower powoli rusza. Po opanowaniu tego ćwiczenia kolejnym będzie odbijanie się tylko prawą, potem tylko lewą następnie obiema stopami i na przemian, co pewien czas przy nabraniu prędkości stawiamy obie stopy na pedałach aby złapać równowagę.

2. Jazda na jednym pedale, w tym ćwiczeniu pierwszym zadaniem jest znalezienie górki, jezdni o nachyleniu 4%. Ćwiczenie to rozpoczynamy od ustawienia się z prawej strony roweru chwytając rower za kierownicę, lewą stopę kładziemy na pedale i rower powinien samemu ruszyć, po kilku metrach zmieniamy stron, stając z lewej strony.

3. Jazda na jednym pedale z odbiciem drugą nogą, rozpoczynamy od pozycji jak wyżej odbijając się prawą stopą od jezdni napędzając rower, po kilkunastu metrach zamiana przechodzimy na stronę lewą.

4. Jazda z asekuracją ( w parach), rowerzysta zajmuje pozycję na rowerze siedząca chwyta za kierownicę ustawia stopy na pedałach. Druga osoba stając z tyłu za rowerzystą trzyma za siodełko i na umówiony sygnał zaczyna popychać rowerzystę samemu biegnąc za nim. Rowerzysta nabiera prędkości natomiast biegnący za nim trzyma siodełko pomagając jadącemu utrzymać równowagę. Po kilkudziesięciu metrach następuje zatrzymanie i zamiana.

5. Samodzielne ruszanie, stajemy z boku roweru ustawiamy korby w linii poziomej równolegle do jezdni stawiamy prawą lub lewa stopę na pedale, trzymając kierownicę oburącz naciskamy na pedał ruszając do przodu, drugą nogę przekładamy nad siedzeniem kładąc na drugi pedał a reszta ciała na siodełku.

6. Jazda w linii prostej, po opanowaniu samodzielnego ruszania kolejnym ćwiczeniem będzie jazda po tzw. linii. Wyznaczając sobie linie na boisku asfaltowym ,pilnujemy toru jazdy po przez prawidłową pozycję siedząc i trzymają mocnym chwytem kierownicę jadąc wzdłuż linii.

7. Pokonywanie zakrętów i skręcanie, Naukę rozpoczynamy od kolejnych ćwiczeń. Stajemy z ramą miedzy nogami chwytamy za kierownicę, próbujemy wyprostować raz prawe raz lewe ramię czyli prostujemy prawe uginamy lewe i tak na przemian. Teraz ćwiczenie to spróbujemy zrobić podczas jazdy. Po ruszeniu i nabraniu prędkości skręcamy w prawo równocześnie pochylamy rower na prawą stronę wypychając lewe ramie do przodu a prawe do siebie i analogicznie w druga stronę.
Doskonalenie tego elementu polegać będzie na jeździe pomiędzy pachołkami.

8. Bezpieczne hamowanie i zatrzymanie, po rozpędzeniu roweru w linii prostej wciskamy powoli prawa tylną manetkę hamulca rower zaczyna zwalniać w zależności od siły jaką zastosujemy. Natomiast przy awaryjnym/gwałtownym hamowaniu zaczynamy od prawej dokładamy przednią lewą manetkę. Nie należy stosować wyłącznie manetki lewej przedniej ponieważ możemy ulec wypadkowi. Podczas hamowania stopy znajdują się na pedałach a ciało wygięte w łuk odchylone maksymalnie do tyłu. Po zatrzymaniu roweru obie stoy powinny znaleźć się na ziemi.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu