Menu odnośników dodatkowych

Orkiestra „Grandioso”

Wiek uczestników: 
10-25
Nauczyciel: 
(wielu prowadzących)

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” to jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Powstała w 1978 roku z inicjatywy panów Euzebiusza Ciążeli oraz Stanisława Dębowskiego, pierwszego kierownika, wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych blaszanych i Józefa Kosowskiego - wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych drewnianych.

Grandioso działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, skupia młodzież w wieku 10-25 lat z Radomia i okolic. O wysokim poziomie nauczania świadczy to, że w gronie jej wychowanków są absolwenci Akademii Muzycznych oraz muzycy orkiestr symfonicznych i wojskowych.

Grandioso bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, wielokrotnie uświetniając wydarzenia kulturalne i sportowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W 1993 r. podczas Orchestrades Europeenes w Brive /Francja/ orkiestra została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa wpółtworząc największą orkiestrę symfoniczną świata. Grandioso od wielu lat zdobywa najwyższe oceny i trofea za wykonanie musztry paradnej, której opracowaniem zajmuje się Sławomir Dobrasiewicz. Występom orkiestry dodaje wdzięku sekcja majoretek, werblistek i tamburmajorek prowadzona przez Renatę Maciejewską.  Od roku 1980 kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry był Zdzisław Włodarski - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Do roku 1996 funkcję kierownika organizacyjnego i dyrygenta pełnił Zbigniew Bidziński. W latach 1996-2008 kierownikiem organizacyjnym i II dyrygentem był Marek Zdyb, prowadzący również sekcję fletów. Obecnie dyrygentem Grandioso jest Dariusz Krajewski.

Grandioso jest muzyczną wizytówką Radomia. Występowało m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach, Rosji i Łotwie, gdzie zawsze spotykała się z życzliwym i żywiołowym przyjęciem publiczności, czego dowodem są liczne nagrody przez nią przyznane - najcenniejsze w dorobku orkiestry.

Sekcje:

 • Werble, tamburmajorki, majoretki, musztra, Color Guard.
  (Renata Maciejewska)
 • Saksofony, podstawy gry orkiestrowej
  (Grzegorz Murdza)
 • Sakshorny, puzony, tuby, waltornie, próba orkiestry
  (Dariusz Krajewski)
 • Flet, obój
  (Agnieszka Szarpak)
 • Klarnet
  (Piotr Sieczka)
 • Trąbka, waltornia
  (Dariusz Umięcki)
 • Perkusja
  (Tadeusz Krzyczkowski)
 • Props
  (Paulina Kacprowicz)

Oficjalna strona Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso”

Powiązane galerie

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu