XIV Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę"

Termin:
piątek, 17.03.2017 - 09:00
Miejsce:
MDK, ul. Słowackiego 17

XIV Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
pod hasłem
„Kocham moją Ojczyznę”

REGULAMIN - 2017

1. Organizatorem Konkursu jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, ul. Słowackiego 17.
  2. Celem Konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.
  3. Konkurs ma zasięg diecezjalny. Mogą brać w nim udział:
    - dzieci w wieku przedszkolnym,
    - uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
    - wychowankowie placówek oświatowo-wychowawczych oraz grupy parafialne.
  4. Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach:
    1/ Poezja,
    2/ Pieśń:
        - soliści
        - zespoły (maksymalnie 10-osobowe).
    Tematy konkursowe uczestnik może wykonywać w wybranej kategorii: pieśń albo poezja. Łączenie kategorii jest wykluczone. Uczestnik występujący w kategorii „pieśń – soliści” nie może wystąpić podczas tego samego konkursu w kategorii „pieśń – zespoły”.
  5. W każdej kategorii jest 5 grup wiekowych:
    - przedszkola
    - szkoły podstawowe - klasy: I - III
    - szkoły podstawowe - klasy: IV - VI
    - gimnazja
    - szkoły ponadgimnazjalne.
  6. Konkurs odbywa się w trzech etapach:
    - szkolnym
    - regionalnym
    - diecezjalnym.
    W etapie regionalnym biorą udział zwycięzcy etapu szkolnego (I, II i III miejsce).
    W etapie diecezjalnym biorą udział zwycięzcy etapu regionalnego (tylko I miejsca).
  7. Szkolne komisje konkursowe powołuje dyrektor placówki.
    Regionalne i diecezjalne komisje konkursowe powołuje organizator odpowiedniego szczebla. Decyzje komisji konkursowych są ostateczne.
  8. Tematy konkursowe:
    1/ obowiązkowe (dla pieśni i poezji)
        a/ dla przedszkoli: Mazurek Dąbrowskiego
        b/ dla pozostałych grup wiekowych: Mazurek Dąbrowskiego, Hymn Pierwszej Brygady, Warszawianka, Rota, Boże coś Polskę.
    2/ dowolne: pieśni (wiersze) rycerstwa polskiego, powstańcze, żołnierskie i partyzanckie (np.: Bogurodzica; Marsz, marsz Polonia; Czerwone maki; Marsz Sybiraków; Armia Krajowa)
    Pieśni mogą być wykonywane z akompaniamentem lub a capella. Playback jest wykluczony.
    W kategorii poezja uczestnik recytuje utwór bez podkładu muzycznego.
  9. Uczestnicy Konkursu wykonują jeden z tematów obowiązkowych  wybrany przez komisję konkursową oraz jeden wybrany przez siebie temat dowolny. Diecezjalne Komisje Konkursowe mogą pozwolić uczestnikowi Konkursu na wybór wykonywanych tematów.
  10. Protokół szkolnych komisji konkursowych winien zawierać dane wg załączonego wzoru.
  11. Konkurs odbędzie się w następujących terminach:
    - etap szkolny: do 6 marca 2017r.    /region radomski: do 28.02.2017/
    - etap regionalny: do 10 kwietnia 2017r.   /region radomski: do 17.03.2017/
    - etap diecezjalny:   kwiecień 2017r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie, ul. Edmunda Biernackiego 4.

Szkolne komisje konkursowe zgłaszają swoich laureatów do organizatora Konkursu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 13 marca 2017 r. na adres organizatora.

/region radomski: do 04 marca 2017 r. na adres:
    Teresa Połeć, 26-600 Radom, ul. Graniczna 24
    z dopiskiem: XIII - Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej - 2016
    lub: e-mail: Akcja Katolicka <konkurspippakcjakatolicka@gmail.com>
    tel. 609 198 959

Do każdego zgłoszenia należy dołączyć zgodę rodziców (opiekunów prawnych) uczestnika na wykorzystanie wizerunku oraz przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z jego udziałem w konkursie. Zalecane jest przedstawienie ridera technicznego (rider techniczny - jest przeznaczony dla organizatora imprezy i zawiera spis wszystkich wymagań, które są dla wykonawcy warunkiem występu).

Przesłuchanie laureatów / region radomski/ odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury im. H. Stadnickiej w Radomiu ul. Słowackiego 17, w dniu 17 marca 2017 r. od godz. 9:00.

12. Spośród laureatów etapu diecezjalnego w kategorii pieśń Zarząd Diak wybierze wykonawcę, który będzie reprezentował naszą diecezję na Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”  w Warszawie. Organizatorem koncertu jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
  13. Zgłoszenie udziału w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu i wyrażeniem zgody Organizatorowi na nieodpłatne prawo do rejestracji dowolną techniką zapisu i wykorzystania zarejestrowanego materiału.

Koordynator XIV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
          pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę” - Robert Telus  tel. 44 755 00 76