Historia MDK

Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu jest placówką wychowania pozaszkolnego z  65-letnią tradycją. Instytucja istnieje od 1 lutego 1952 r.

Na początku funkcjonowała pod nazwą „Państwowy Dom Harcerza” i mieściła się w prywatnym budynku przy ul. Sienkiewicza 14. W 1954 r. placówka otrzymała samodzielny budynek przy ul. Mickiewicza 31. Dwa lata później zmieniono nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury. W latach 1991-2012 siedzibą MDK był budynek przy ul. Daszyńskiego 5. W 2002 r., z okazji jubileuszu 50-lecia działalności, władze miasta przekazały na potrzeby placówki drugi budynek przy ul. Słowackiego 17 i nadano jej imię Heleny Stadnickiej, wieloletniej nauczycielki tańca w MDK. W 2012 roku władze miasta zredukowały działalność MDK o połowę, pozostawiając placówkę jedynie w budynku przy ul. Słowackiego 17.

Od 1978 r. w MDK działa uznana za jedną z najlepszych w Europie i na świecie Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”.

Studio Piosenki „Fermata”, zespoły taneczne „Piruecik” i „Arabesqa”, zespół akrobatyczny „Pajęczarki”, zespoły teatralne „Uśmiech” oraz „Scena 05” są laureatami wielu nagród na przeglądach oraz festiwalach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W MDK działają również koła gry na instrumentach klawiszowych, gitarze, perkusji oraz chór Gospel Radom.

W ofercie znajdują się także zajęcia w dziecięcych i młodzieżowych pracowniach plastycznych.

Placówka proponuje również zajęcia baletowe, sportowe (m.in. koło rowerowe MTB, karate, judo), tańca nowoczesnego, komputerowe, naukę języka włoskiego oraz sekcję szachową.

MDK organizuje liczne imprezy, konkursy, przeglądy, turnieje i wystawy. Są to m.in. Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Prezentacje”, Regionalny Konkurs Fotograficzny „Moja Mała Ojczyzna”, konkurs plastyczny „Nasi Mniejsi Bracia – gatunki chronione”.

W placówce odbywają się imprezy o zasięgu ogólnopolskim: Biennale Plastyczno-Fotograficzne Dzieci i Młodzieży „Przyroda”, Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni”, Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” oraz Festiwal Tańca "Tańcz z Nami".

MDK jest koordynatorem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje imprezy edukacyjne, rekreacyjne i okazjonalne. W czasie wakacji i ferii zimowych odbywają się tu półkolonie, półzimowisko, warsztaty i plenery artystyczne.

O popularności MDK świadczy liczba uczestników. Rocznie w kołach zainteresowań uczestniczy ok. 1500 wychowanków, w imprezach okazjonalnych ok. 30000. MDK współpracuje z licznymi placówkami oświatowymi, kultury, społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi działając na rzecz środowiska lokalnego.

Opracowanie: Elżbieta Sobkowiak, Anna Zdziechowska

Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat przyciskiem "X" potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.