Historia MDK

Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu jest placówką wychowania pozaszkolnego z  65-letnią tradycją. Instytucja istnieje od 1 lutego 1952 r.

Na początku funkcjonowała pod nazwą „Państwowy Dom Harcerza” i mieściła się w prywatnym budynku przy ul. Sienkiewicza 14. W 1954 r. placówka otrzymała samodzielny budynek przy ul. Mickiewicza 31. Dwa lata później zmieniono nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury. W latach 1991-2012 siedzibą MDK był budynek przy ul. Daszyńskiego 5. W 2002 r., z okazji jubileuszu 50-lecia działalności, władze miasta przekazały na potrzeby placówki drugi budynek przy ul. Słowackiego 17 i nadano jej imię Heleny Stadnickiej, wieloletniej nauczycielki tańca w MDK. W 2012 roku władze miasta zredukowały działalność MDK o połowę, pozostawiając placówkę jedynie w budynku przy ul. Słowackiego 17.

Od 1978 r. w MDK działa uznana za jedną z najlepszych w Europie i na świecie Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”.

Studio Piosenki „Fermata”, zespoły taneczne „Piruecik” i „Arabesqa”, zespół akrobatyczny „Pajęczarki”, zespoły teatralne „Uśmiech” oraz „Scena 05” są laureatami wielu nagród na przeglądach oraz festiwalach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W MDK działają również koła gry na instrumentach klawiszowych, gitarze, perkusji oraz chór Gospel Radom.

W ofercie znajdują się także zajęcia w dziecięcych i młodzieżowych pracowniach plastycznych.

Placówka proponuje również zajęcia baletowe, tańca nowoczesnego, komputerowe, naukę języka włoskiego oraz sekcję szachową.

MDK organizuje liczne imprezy, konkursy, przeglądy, turnieje i wystawy. Są to m.in. Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Prezentacje”, Regionalny Konkurs Fotograficzny „Moja Mała Ojczyzna”, konkurs plastyczny „Nasi Mniejsi Bracia – gatunki chronione”.

W placówce odbywają się imprezy o zasięgu ogólnopolskim: Biennale Plastyczno-Fotograficzne Dzieci i Młodzieży „Przyroda”, Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni”, Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” oraz Festiwal Tańca "Tańcz z Nami".

MDK jest koordynatorem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje imprezy edukacyjne, rekreacyjne i okazjonalne. W czasie wakacji i ferii zimowych odbywają się tu półkolonie, półzimowisko, warsztaty i plenery artystyczne.

O popularności MDK świadczy liczba uczestników. Rocznie w kołach zainteresowań uczestniczy ok. 1500 wychowanków, w imprezach okazjonalnych ok. 30000. MDK współpracuje z licznymi placówkami oświatowymi, kultury, społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi działając na rzecz środowiska lokalnego.