Konkurs na kartę rowerową

Termin:
środa, 17.06.2015 - 10:00

Karta Rowerowa w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji  zaprasza młodzież do udziału w Konkursie na  Kartę Rowerową (sprawdzian umiejętności do uzyskania Karty Rowerowej). Sprawdzian kwalifikacji osoby ubiegającej się o Kartę Rowerową dokona policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.

Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, po przedstawieniu formularza zaliczeń- „Arkusza zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową”.

Dopuszczeni do Konkursu będą:

1.Uczniowie z klas IV,V,VI PSP którzy uczestniczyli w zajęciach z wychowania komunikacyjnego w szkole.

2. Warunkiem jest ukończone 10 lat.

3. W dniu sprawdzianu należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną i długopis.

4. Uczniowie muszą posiadać zgodę rodziców/opiekunów o treści:

„Zgadzam się na udział mojego dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon, szkoła) w Konkursie na uzyskanie Karty Rowerowej oraz stwierdzam, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w tym konkursie. Imię, Nazwisko rodzica/opiekuna, podpis.”

5.Organizator dopuszcza start na własnych rowerach. W razie nieposiadania własnego – do dyspozycji jest rower górski

6.Start odbywa się w kasku własnym lub udostępnionym przez organizatora

I. część: Sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze

z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego- jazda po placu parkingowym MDK

II. część: Sprawdzian wiadomości teoretycznych z przepisów ruchu drogowego oraz pierwsza pomoc przedlekarska.- test.

III. część: Obsługa techniczna roweru-omówienie zasady działania np: hamulca, pozycji podczas jazdy na rowerze demontaż i montaż jednego z elementów roweru.

Terminy Konkursów:

9, 17 czerwca 2015 godz.10.00 Konkurs odbędzie w  MDK, ul. Słowackiego 17

w Radomiu.

Zapisy do 5 czerwca na termin 9 czerwca, zapisy do 12 na termin 17 czerwca. Kontakt i zapisy na maila brd.mdk@wp.pl z podaniem nazwiska, imienia, daty urodzenia, szkoły, telefonu kontaktowego do rodzica/opiekuna. Wszelkie pytania i informacje

u organizatora drogą mailową z podaniem telefonu komórkowego rodzica/opiekuna.

Wymogiem odbycia się konkursu jest zapisanie się minimum 15 osób.

Część I:  Ocena elementów jazdy  na rowerze na Kartę Rowerową

1.Włączanie się do ruchu – 5 elementów: ustawienie korb roweru w linii poziomej, ustawienie jednej stopy na pedale, ustawienie drugiej  stopy na ziemi, upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość linii barków (2 sekundy), powrót ramienia na kierownicę -ruszenie.

2. Wyprzedzanie – 5 elementów: upewnienie się przez skręt głowy w lewo do tyłu , sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość barków             (2 sekundy) zmiana toru jazdy, powrót ramienia na kierownicę, przejazd obok dwójki pieszych z zachowaniem odległości 100 cm, upewnienie się poprzez głowy w prawo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie prawego ramienia na wysokość linii barków (powrót na poprzedni tor jazdy) powrót ramienia na kierownicę.

3. Slalom pomiędzy pachołkami(pięć pachołków w linii prostej, odległość pomiędzy pachołkami-120-150cm.

4. Zawracanie – 5 elementów: upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienia lewego ramienia na wysokość linii barków         (2 sekundy) dojazd do środka osi jezdni, powrót ramienia na kierownicę, sygnalizacja manewru poprzez podniesienie lewego ramienia(2sekundy) ,  powrót ramienia na kierownicę, zajęcie miejsca przy prawej krawędzi jezdni.

5. Przejazd pomiędzy liniami o długości 3 metrów i szerokości 15cm.

6. Stop – 4 elementy: należy zatrzymać się przed linią, zejść z roweru, upewnić się (spojrzeć w lewo, w prawo i w lewo), ruszyć jak w punkcie nr 7.

7. Wsiadanie na rower w ruchu -1 element: prowadząc rower należy ruszyć rowerem, zająć pozycję siedzącą na odcinku 1-4 metrów jadąc.

Wsiadanie odbywa się po przez przełożenie nogi nad siodełkiem po przez zamach nogi        z tyłu do przodu.

8. Szybkie hamowanie na sygnał- po usłyszenie sygnału gwizdka należy zahamować bezpiecznie,  zatrzymać się, podeprzeć się jedną lub dwoma stopami  na ziemi.

9. Utrzymanie równowagi w czasie jazdy podczas oglądania się do tyłu.