Zespół taneczny „Piruecik”

Nauczyciel:
Małgorzata Dzbuk

Twórcą, choreografem i wieloletnim opiekunem zespołu była p. Barbara Latocha-Popiela.

Uczestnikami zespołu są głównie dziewczęta, ćwiczące w różnych grupach wiekowych. Na program zajęć składają się ćwiczenia z zakresu tańca klasycznego, wolnej techniki tanecznej, tańców narodowych i regionalnych, a w grupach początkujących ćwiczenia rytmiczno-umuzykalniające. Zespół posiada w swoim repertuarze układy taneczne typu: etiudy i inscenizacje taneczne oraz stylizowane tańce ludowe. "Piruecik" występuje zawsze w ciekawych i barwnych kostiumach, trafnie dobranych do repertuaru.

Najzdolniejsze dzieci z zespołu kierowane są do Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, z którą od lat utrzymywany jest stały kontakt.

Obecnie byli członkowie grupy i już absolwenci Warszawskiej Szkoły Baletowej tańczą na czołowych scenach baletowych teatrów w kraju i za granicą.

"Piruecik" prezentuje wysoki poziom artystyczny. Jest laureatem wielu festiwali, przeglądów i konkursów tanecznych.

Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć można:

• Srebrny Aplauz i wyróżnienie na Ogólnopolskim Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w 1990 i 1996 r.
  • Grand Prix i I miejsce na Prezentacjach Tanecznych w Radomiu w 1995 i 1996 r.
  • Brązowa Jodła na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach w 1997 r.
  • Srebrna Miotła na Ogólnopolskim Sabacie Zespołów Tanecznych w Kielcach w 2000 r.
  • nagrodę organizatorów tj. Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w XX Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych.

Zespół bierze udział w wielu imprezach organizowanych przez MDK oraz inne placówki naszego miasta i województwa. Występował m.in.: w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w Teatrze na Wyspie w Łazienkach Królewskich, a także na scenach teatrów: "Polskiego", "Syrena", "Starej Prochowni" oraz na wielkiej scenia Teatru Narodowego w Warszawie. Zespół był również gościem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego - WOT.

Obecnie choreografem i opiekunem zespołu jest Małgorzata Dzbuk.