„Drukarnia Wyobraźni” w MDK

Zakończyło się III Ogólnopolskie Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży.

W piątek (10 kwietnia) wręczono nagrody zwycięzcom i otwarto pokonkursową wystawę prac zatytułowaną „Drukarnia Wyobraźni”.

W biennale grafiki warsztatowej organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury przyznano

osiem równorzędnych nagród głównych.

Jedna z nagrodzony prac nosi tytuł „Ptak”. Jej autorką jest 12-letnia Aleksandra Przypis

wychowanka Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. – Najpierw trzeba zrobić dobry projekt.

Potem trzeba go przekalkować. Wyciąć to wszystko i odbić – opowiada o swojej pracy Aleksandra

Przypis z Lublina. I tak właśnie najkrócej można opowiedzieć nie tylko o nagrodzonej pracy,

ale też o grafice warsztatowej, która wymaga nie tylko talentu plastycznego.

Potrzeba też wielkiej cierpliwości i pracowitości, bo prace potrafią powstawać bardzo długo.

Mimo to zarówno sama grafika warsztatowa, jak i radomskie biennale cieszą się dużą

popularnością. W tym roku do konkursu napłynęło 463 prace z całej Polski.

– Jest przeglądem prac plastycznych wykonanych w pracowniach graficznych.

Często w ośrodkach oświatowych takich jak MDK i Pałace Młodzieży, czy centra powiatowe

- mówi Agata Chojnacka - Pyrgiel, kierownik działu artystycznego MDK w Radomiu.

Konkurs grafiki warsztatowej organizowany przez radomski MDK odbywa się od 10 lat.

W formie biennale odbył się po raz trzeci. Nagrodzone i wyróżnione prace oglądać można

na otwartej w Młodzieżowym Domu Kultury wystawie pokonkursowej.

Tomasz Giska

dami24.pl