W tym tygodniu zachęcam Was do doskonalenia ćwiczeń składających się na układ, który otrzymałyście w poprzednich materiałach. Przypominam, że było to leżenie przewrotne, przerzutne, arabeska, stanie na głowie, szpagat oraz mostek. Mam nadzieję, że uda Wam się wykonać ten krótki układ oraz nagrać jego wykonanie.
Dzisiaj na początek proponuję Wam krótką rozgrzewkę z akcentem na ćwiczenia rozciągające:
Oprócz ćwiczeń indywidualnych, można w warunkach domowych wykonać kilka prostych ćwiczeń dwójkowych. Ważne jest w tym wypadku zapewnienie odpowiedniego, bezpiecznego miejsca do ćwiczeń, wykonywanie ćwiczeń na macie lub cienkim materacu. Można poprosić dorosłego o pomoc w asekuracji. Należy pamiętać o prawidłowym doborze dolnej(osoby, która utrzymuje piramidę) oraz górnej (osoby wykonującej ćwiczenia z pomocą dolnej). Górna powinna mieć mniejszą wagę i wzrost od dolnej. Jednym z prostszych ćwiczeń dwójkowych jest stanie na barkach dolnej w leżeniu. Górna ma w podstawowej wersji tego ćwiczenia cztery punkty podparcia-barki i dłonie oparte o kolana dolnej.
Opis wykonania ćwiczenia:
Dolna leżenie nogi ugięte, stopy na podłożu w małym rozkroku. Ramiona proste w przód, palce dłoni zwarte kciuk odwiedziony, dłoń w górę.
Górna ustawienie w wykroku obok nóg dolnej, dłonie na kolanach dolnej i barki oparte na jej dłoniach. Z ustawienia nóg w wykroku odbiciem z jednej i zamachem drugiej nogi stanie na barkach. Ramiona cały czas wyprostowane. Dolna ramiona proste w stawach łokciowych, barki oparte o podłoże.
Wytrzymać pozycję 3-5 sekund. Zejście opuszczeniem nogi odbijającej, następnie zamachowej.
W czasie ćwiczenia należy pamiętać o wyproście ramion w stawach łokciowych, dolne o stabilnym ułożeniu stóp i bioder na podłożu.
Poniżej kilka ćwiczeń dwójkowych, które również można wykonać w warunkach domowych.
Pamiętajmy, o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wykonywania ćwiczeń dwójkowych obie ćwiczące odpowiadają za poprawne wykonanie ćwiczenia. Należy dobierać ćwiczenia stosownie do swoich możliwości.