Menu odnośników dodatkowych

Praca plastyczna: „Zakładki do książek”

Hej, dzieciaczki! Dziękuję za Wasze piękne prace! Mam dla Was kolejne zadania:)

Czas realizacji: 8-14.06.2020 r.

Praca plastyczna: „Zakładki do książek”

Zapewne każde z Was ma swoją ulubioną książeczkę, którą „czyta” od deski do deski setki razy. Wieczorne czytanki można urozmaicić wprowadzając specjalnego książkowego przyjaciela w postaci ciekawej zakładki, którą wkładamy, w miejscu 
w którym skończyliśmy czytać dziecku.  A zatem do dzieła!
Potrzebne nam będą: kartka z bloku technicznego, kredki, mazaki, klej, nożyczki 
i różne skarby, które znajdziemy w domu tj. cekiny, brokat ...

Na kartce rysujemy szablony naszych zakładek, co tylko podpowie Wam wyobraźnia i wycinamy:)

Następnie ozdabiamy zakładki wg własnego pomysłu :)

I gotowe!

Zabawy ruchowe:

SLALOM
Ustaw slalom, układając na podłodze w linii prostej np. papierowe lub plastikowe kubeczki albo butelki (mogą to być też zgniecione zapisane kartki papieru). Poproś dziecko, aby pokonywało slalomem przeszkody w różny sposób: na czworaka, na czworaka tyłem, na jednej nodze, tyłem na stojąco, idąc w kucki, skacząc jak zając itd. Starsze dziecko może spróbować pokonać slalom z zawiązanymi oczami.

PRZYKLEJANKA
Udajemy, że nasza ręka przykleja się do wszystkiego. To może być stolik, ściana, nasze udo, głowa dziecka itd. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Zadanie dziecka polega na oderwaniu ręki od tego miejsca. Musi to jednak robić stopniowo, zaczynając od jednego palca. Jak uwolni ostatni, nasza ręka szybko przykleja się 
w inne miejsce. I chociaż wydaje się, że to lekka zabawa, to dziecko musi użyć jednak trochę siły, aby uwolnić rękę (zwłaszcza, jeśli bawi się w ten sposób z tatą).

KRĘGLE
Co powiecie na domowe kręgle? Niech kulą będzie piłka, a kręglami butelki z wodą lub papierowe kubeczki. Miłej zabawy!

Ćwiczenia grafomotoryczne

Oprócz tego, że oczywiście ułatwiają dziecku naukę rysowania i pisania wpływają na dokładność i staranność wykonywania prac plastycznych i pisanych, niwelują dysharmonie rozwojowe, poprawiają ogólny rozwój dziecka, rozwijają sprawność i koordynację wzrokowo – ruchową.

Rozgrzewamy narządy mowy:

Sprzyja to wyrazistemu wymawianiu głosek i wyrazów. Państwo czytają bajkę, 
a dzieci wykonują polecenia :)

SOWA SPRZĄTA SWOJE MIESZKANIE
Sowa rozejrzała się po swojej dziupli (przesuwamy językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym). Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwamy czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej, po podniebieniu górnym), zdjęła firanki (liczymy czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (wykonujemy wargami motorek). Po chwili pralka zaczęła płukanie firan („przepychanie” powietrza wewnątrz jamy ustnej). Sowa odkurzyła też ściany (przesuwamy czubkiem języka po wewnętrznych ścianach policzków) oraz podłogę (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu dolnym). Sowa była bardzo zadowolona z wykonanej pracy i szeroko się uśmiechnęła (rozciągamy szeroko usta w uśmiechu). Dumnie wyjrzała z dziupli i rozejrzała się wokoło (poruszamy językiem ruchem okrężnym na zewnątrz jamy ustnej). Spojrzała w górę (sięgamy czubkiem języka w stronę nosa), spojrzała w dół (sięgamy czubkiem języka w kierunku brody). Rozejrzała się też w prawo (przesuwamy czubek języka do prawego kącika ust) i w lewo (przesuwamy czubek języka do lewego kącika ust). Wszędzie był porządek i słychać było śpiewające ptaki (gwiżdżąc naśladujemy głosy ptaków).

Gdy mamy rozgrzany narząd mowy, ćwiczymy dykcję:)

„Pantera i afera”
W ZOO afera,
bo uciekła pantera.
Teraz generał wyciera futerał,
 pistolet opiera, cel sobie wybiera.
Ale pantera - cóż za maniera
oczy przeciera i się upiera,
że ona nigdzie się nie wybiera.

„Robaczek i raczek”
Mały robaczek ma zielony kubraczek,
 a mały raczek ma czerwony fraczek.
 Gdy mały robaczek cerował kubraczek,
 to czerwony raczek podarł swój fraczek.

„Wicher i beret”
Darkowi z czubka głowy
 porwał wicher beret nowy.
Tańczy wicher z nim oberka,
 Darek smutnie na nich zerka.

Pozdrawiam Was cieplutko i dziękuję za Wasze piękne prace - Pani Dorotka:)

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu