Menu odnośników dodatkowych

„Cała Polska czyta dzieciom” – kalendarz na kwiecień 2021

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom. Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych.

KWIECIEŃ 2021

· 1 kwietnia – Prima Aprilis. Jest to dzień zabawnych żartów, humoru, „nabierania się” nawzajem – przypomnijmy dzieciom, by były to żarty inteligentne, ale nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość. Młodszym nastolatkom możemy przeczytać opowiadanie Pstryk Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada, tom 2, które pokazuje konsekwencje nieprzemyślanego złośliwego dowcipu. Zachęcamy też do lektury rozdziału Szczęście, optymizm, humor z książki Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

· 2 kwietnia obchodzimy Dzień Służby Zdrowia. Porozmawiajmy z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala?

· 2 kwietnia przypadają urodziny Jana Christiana Andersena i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

· 4 kwietnia urodził się Václav Čtvrtek – znakomity pisarz czeski, autor dobranocek i książek dla dzieci, twórca cyklu skrzących się humorem, ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom koniecznie!

· 7 kwietnia jest Światowym Dniem Zdrowia. Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy „Plan zdrowia” – zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.

· 12 kwietnia – Dzień Czekolady. „Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Rolanda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie „fundacyjne” dwa tomy opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Smacznej lektury!

· 14 kwietnia jest rocznicą urodzin Danuty Wawiłow – poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13 i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w II kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

· 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej – znakomitą lekturą dla młodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej oraz Pszczoły Piotra Sochy, pięknie ilustrowana quasi encyklopedia o tych pracowitych zapylaczach, bardzo ważnych dla przetrwania życia na Ziemi. Nieco starszym dzieciom przeczytajmy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Życie pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohllebena. Godne polecenia są też książki Olgi Ślepowrońskiej Klimatyczni oraz Rachel Ignotofsky Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda. Fascynującą opowieścią o planecie z perspektywy kosmosu jest książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty.

· 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Wyjaśnijmy im też, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie, np. kopiować bez zezwolenia autora teksty z Internetu, wykorzystać w swojej pracy fragmenty cudzych tekstów bez podania autorstwa lub cytaty przekraczające dozwoloną długość.

· 23 kwietnia urodziła się Eva Janikovszky – pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.

· 23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży. Porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić, by okazać solidarność młodzieży w krajach, gdzie toczą się wojny, panuje głód, gdzie dziewczynki nie mają możliwości edukacji. Porozmawiajmy też o solidarności z „innymi” – młodymi ludźmi o innym kolorze skóry, odmiennej religii, narodowości czy orientacji seksualnej.

· 23 kwietnia to też Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych i Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji. Zwróćmy uwagę na cierpienia zwierząt laboratoryjnych, na których testuje się nie tylko leki, ale też kosmetyki. Do czytania nastolatkom polecamy wspaniałą, gorzką książkę Nie posiadamy się ze szczęścia Karen Joy Fowler o eksperymentalnym adoptowaniu szympansicy i wychowywaniu jej z własnymi dziećmi.

· 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (lub ostatnia środa kwietnia). Kolejna ważna lekcja na temat promocji zdrowia – jak hałas wpływa nie tylko na nasz słuch, ale także na zdrowie emocjonalne. Do listy zachowań prozdrowotnych dopiszmy: 20 minut ciszy dziennie. Codziennie!

· 30 kwietnia urodził się Sven Nordqvist, szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus, która znajduje się na naszej Złotej Liście.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu