Menu odnośników dodatkowych

„Cała Polska czyta dzieciom” – kalendarz na luty 2021

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom. Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych.

LUTY 2021

· 7 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Charlesa Dickensa, brytyjskiego niezwykle popularnego powieściopisarza XIX wieku, autora m.in. Opowieści Wigilijnej oraz Oliviera Twista. Zapoznajmy dzieci z tymi ważnymi i pięknymi utworami.

· 8 lutego przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Silę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać uczniom opowiadanie Aki. Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata o uzależnieniu od Internetu. W książkach Joanny Jagiełło Zielone martensy, nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, oraz Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych pojawiają się wątki niebezpiecznych internetowych kontaktów dziewczynek z pedofilami. Trzeba przestrzegać dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z Internetu i uczyć je zasad bezpieczeństwa internetowego.

· 8 lutego urodził się Bohdan Butenko – zmarły w 2019 r. grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci i animacji telewizyjnych, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla młodych czytelników, m.in. Gucio i Cezar Krystyny Boglar, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna, Wakacje z duchami Adama Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie.

Przy tej okazji przeprowadźmy z dziećmi zajęcia na temat pracy ilustratora – kim jest, jaki jest jego udział w powstawaniu książki, czym byłaby książka dla dzieci bez ilustracji, omówmy książkę obrazkową, np. którąś z prac Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Porozmawiajmy o różnych technikach ilustracji. Ideałem byłoby zaproszenie na zajęcia ilustratora, by opowiedział o swojej pracy.

· 8 lutego przypada rocznica urodzin Juliusza Verne’a – francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom znakomite książki tego autora.

· 14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych. Poczytajmy dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, zaborczej, braterskiej, przyjacielskiej, platonicznej, do zwierząt, do gór itp. – oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Do czytania dzieciom proponujemy: Dzieci Pana Majstra Zofii Rogoszówny, Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya, Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce, O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Dzień dobry, Świnko Janoscha, a dla młodzieży i dorosłych – Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda czy książka Dwoje ludzi Iwony Chmielewskiej, zaczynająca się od słów: „Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”…

· 17 lutego – Światowy Dzień Kota – książek i wierszy o kotach jest mnóstwo! Do czytania rekomendujemy Minu Annie M.G. Schmidt oraz Kota na medal Małgorzaty Kur. A przy okazji –może trochę ćwiczeń? Ćwiczenie „koci grzbiet” wzmacnia i rozluźnia kręgosłup. Warto, by dzieci je poznały i codziennie ćwiczyły.

· 20 lutego urodził się Jarosław Iwaszkiewicz – prozaik i poeta, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor zbioru Oktostychy, opowiadań, m.in. Młyn nad Utratą, Panny z Wilka. Warto przeczytać młodzieży któreś z nich.

· 21 lutego przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową i język mediów, o roli czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy, a także o potrzebie „odchwaszczenia” języka z wulgaryzmów, jakimi obrósł w ostatnich latach. Jak to zrobić? – to dobry temat na dyskusję z dziećmi i młodzieżą: co proponują, czego sami mogą się podjąć.

· 22 lutego – Dzień Pocieszania się. Możemy poświęcić lekcję lub jej część na omówienie wartości uczuć, także tych trudnych. Czym jest smutek, dlaczego go odczuwamy? Co powoduje uczucie smutku, jak możemy kogoś pocieszyć, czy każde pocieszenie jest odpowiednie? Jak dostrzec, że ktoś potrzebuje pocieszenia? To ważne pytania, a odpowiedzi są elementem wyposażenia emocjonalnego każdego z nas. Przeczytajmy młodszym dzieciom piękną książeczkę Tove Jansson Kto pocieszy Maciupka?, która pokazuje, że każdy, nawet najsłabszy człowiek lub skrzat, może kogoś wesprzeć moralnie i dzięki temu staje się silniejszy.

· 23 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Porozmawiajmy o tej chorobie, która dotyka nie tylko dorosłych, ale też coraz młodsze dzieci. O tym, jak depresja rodziców wpływa na dzieci, mówi książka Włosy mamy Gro Dahle i Sveina Nyhusa.

· 27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, który został ustanowiony w 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów. W tym dniu świat powinien podziękować organizacjom pozarządowych za ogromną, często wolontariacką, pracę wykonywaną na rzecz społeczeństwa. Zachęćmy dzieci do działań wolontariackich w organizacjach prowadzących działania w obszarze zainteresowań uczniów – mogą to być organizacje na rzecz kultury, ekologii, schroniska dla zwierząt itp.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu