Menu odnośników dodatkowych

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso zagrała w katedrze

To już tradycja, że na początku roku Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso zaprasza swoich sympatyków do katedry pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny na koncert. Tak stało się w niedzielę, a do katedry przyszło bardzo wielu słuchaczy.

Oczekujący na swoje wejście członkowie orkiestry w barwnych strojach wzbudzili od razu sympatię. Kiedy orkiestra usadowiła się już przed ołtarzem, w imieniu proboszcza, księdza kanonika, Krzysztofa Ćwieka, powitali ją księża-gospodarze. I rozpoczął się koncert zapowiadany przez Agnieszkę Szarpak, kierownika Grandioso. Przypominając najpierw historię orkiestry, Agnieszka Szarpak podkreśliła, że koncert rozpoczyna obchody 40-lecia istnienia zespołu, a główne obchody trwać będą w październiku.

Bogaty program

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso pod kierunkiem Dariusza Krajewskiego rozpoczęła koncert marszem „Vivat” Leona Landowskiego. Dynamiczna muzyka zapowiedziała taki sam klimat koncertu. Kolejnym utworem była muzyka Johna Barry’ego ze znanego filmu „Pożegnanie z Afryką”. Kolejnym punktem była często grywana przez Grandioso amerykańska fantazja „Orzeł Biały” ukazująca „amerykańskie spojrzenie na naszą historię”, jak powiedziała prowadząca. Bo w tym utworze pojawiają się i pieśni legionowe, i polskie kolędy i polskie melodie ludowe. Podobnie zresztą jak w zaprezentowanej potem holenderskiej kompozycji ”Polish Christmas”. Po tych utworach do orkiestry dołączyły werblistki. I już cała orkiestra pod batutą Dariusza Krajewskiego zagrała rytmiczną polkę „Tritsch-Tratsch” Johanna Straussa. W finale była jeszcze jedna kompozycja, a potem na bis - raz jeszcze zagrano straussowską polkę. Wtedy też nastąpił popis rzucania i chwytania buław. Orkiestrze dziękowano brawami i fotografowano najlepsze ujęcia. 

40 na 40 dla orkiestry 

Po koncercie można było zakupić cegiełkę w ramach akcji „40 na 40 dla orkiestry”. Ta magia cyfr, jak tłumaczyła Agnieszka Szarpak, znaczy: 40 tysięcy złotych, lub 40 nowych strojów, lub 40 nowych instrumentów, lub 40 wyjazdów na festiwale lub... 40 milionów a wszystko na 40 - lecie orkiestry. Każdy może wesprzeć ten szlachetny cel, bo każdy datek 5 czy 500 złotych będzie się liczyć. Przyda się każdy grosz. I słuchacze kupowali cegiełki na rzecz lubianego zespołu. 

A historia się toczy

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso powstała w 1978 roku i od początku działa w Młodzieżowym Domu Kultury. Śmiało można powiedzieć, że jest jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce, co udowodniła 11-krotnie wygrywając Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Każdego roku jest też laureatką głównych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. Ma I miejsce na Mistrzostwach Europy Orkiestr w Rastede (Niemcy) i wiele innych prestiżowych trofeów. Bogaty w nie był także rok 2017. A rok bieżący?. Najbliższe plany orkiestry do wyjazd na międzynarodowy festiwal do Kanady. 

Barbara Koś
Echo Dnia

Galeria zdjęć:

http://www.echodnia.eu/radomskie/kultura/g/radomska-mlodziezowa-orkiestr...

Powiązana sekcja

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu