Menu odnośników dodatkowych

Ogólnopolskie Sympozjum Pedagogiczne. Wśród gości Robert Gliński i Maria Seweryn

"Rozwijanie inteligencji wielorakich: edukacja taneczna, filmowa i teatralna w placówkach wychowania pozaszkolnego” to tytuł Ogólnopolskiego Sympozjum Pedagogicznego, jakie rozpoczęło się w czwartek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Organizatorem sympozjum jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu.

Gości - przedstawicieli władz oświatowych Radomia, a także władz samorządowych Mazowsza i wszystkich uczestników sympozjum powitali dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Elżbieta Sobkowiak oraz prowadzący spotkanie Anna Równy i Tomasz Kądziela. Włodzimierz Pujanek, dyrektor "Elektrowni", wyraził radość z okazji pobytu w jego placówce aż tylu uczestników i obiecał im oprowadzenie po wystawach gmachu. Potrzebę takiego spotkania podkreślił Zbigniew Curyl, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego w Krakowie. 

Jako pierwszy prelegent wystąpił profesor Andrzej Stadnicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, syn Heleny Stadnickiej. Mówił o „Efektach pracy Heleny Stadnickiej - patronki Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu oraz kontynuacji jej działalności”. W wykładzie posłużył się prezentacją multimedialną pokazującą pracę z młodzieżą prowadzoną przez rodzinę Stadnickich: swoją żonę Janinę oraz córkę i zięcia. Często są to zajęcia z osobami niepełnosprawnymi. 

Następnie Robert Gliński - reżyser, scenarzysta i pedagog dzielił się refleksjami wokół tematu „Kręcimy film”. Reżyser tak znanych obrazów jak "Cześć Tereska", "Wszystko, co najważniejsze...", "Matka swojej matki" czy "Wróżby kumaka" często prowadzi z młodymi ludźmi warsztaty z filmów fabularnych. - Oglądanie filmów czyli edukacja bierna nie wypełni życia młodzieży - mówił Robert Gliński.- Najważniejsza jest edukacja czynna czyli kręcenie filmu. W dobie łatwiejszego niż kiedyś dostępu do filmowego sprzętu edukacja filmowa może przynieść korzyści w wychowaniu młodego pokolenia. Podczas zajęć filmowych uwzględniamy własny scenariusz, uczymy się, jak robić ujęcie poszczególnych jego fragmentów i montażu. Gliński pokazał film nakręcony przez uczestników obozu dla dzieci chorych na białaczkę zorganizowanego pod Łodzią przez Fundację Dla Dzieci "Krwinka." - Film trwa 10 minut a kręcony był długo, bo dzieci słabły i musieliśmy robić przerwy - opowiadał Gliński.- Po premierze filmu "Bolek i Lolek"- nazwaliśmy go tak, bo te postacie są dzieciom najbliższe - padły słowa, których nie słyszałem jeszcze nigdy na żadnej premierze swojego filmu: "Prosimy jeszcze raz!". 

O edukacji teatralnej dzieci i młodzieży jako formie spotkań myśli i emocji z Marią Seweryn, znaną aktorką filmową i teatralną rozmawiała Anna Równy. Maria Seweryn okazała się niezwykle sympatyczną osobą. Ujęła wszystkich nie tylko swoją dużą wiedzą o teatrze, ale także bezpośredniością i życzliwością dla ludzi. Aktorka prowadzi warsztaty teatralne w studiu teatralnym Romy Gąsiorowskiej w Warszawie, ponieważ bardzo lubi kontakty z ludźmi. - Przychodzą na moje zajęcia różne osoby - i nastolatki, które chcą zdawać do szkoły teatralnej i 30-letni pan, pracownik banku i wszyscy ci, którzy marzyli o aktorstwie, a nie stanęli nigdy na scenie. Te zajęcia nazwałam "Emocjonalność". Uwielbiam też czytać dzieciom na głos, dlatego często i chętnie występuję w radio - mówiła Maria Seweryn. Opowiadała także o swojej, niełatwej drodze na scenę.

Po południu Młodzieżowy Dom Kultury organizator sympozjum, zaprosił wszystkich na koncert swoich wychowanków, który odbył się w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. W piątek drugi dzień sympozjum, już praktyczny. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach tańca flamenco, warsztatach plastycznych i wokalnych "Viva la musica" w salach MDK. W Centrum Wolontariatu Międzynarodowego przy ulicy Kelles-Krauza 19 odbędzie się szkolenie dla dyrektorów w zakresie prawa oświatowego: "Placówki oświatowo - wychowawcze w świetle obowiązujących przepisów prawa". Będzie też mowa o organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

Celem sympozjum jest integracja środowiska wychowania pozaszkolnego oraz wymiana dobrych praktyk i wiedzy w zakresie tańca, teatru oraz filmu. 

Barbara Koś
ECHO DNIA

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu