Menu odnośników dodatkowych

Kocha komponowanie i dyrygenturę. Przemysław Zych gościem „Qlturalnych”

Może młodzi pokochają muzykę poważną? - mają nadzieję Tomasz Kądziela- z lewej - gospodarz cyklu "Olturalni" i kompozytor, Przemysław Zych. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Qlturalni”, na które gospodarz i autor projektu, Tomasz Kądziela, zaprosił młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Czachowskiego.

Przemysław Zych

Był tylko mały kłopot z ustaleniem „wspólnego mianownika” dla muzyki. Kiedy Tomasz Kądziela zapytał najpierw uczniów, jakiej muzyki słuchają     i padły nazwy zespołów rockowych – było wspaniale.

Gość też podrzucił kilku swoich ulubieńców. Słucha rocka i jazzu. 

– Lubię też Pendereckiego, Lutosławskiego, Mozarta i Bacha – wymieniał Zych.

Gorzej było natomiast, gdy padło pytanie o muzykę klasyczną. 

– Kto słucha takiej muzyki? Kto chodzi na koncerty Radomskiej Orkiestry Kameralnej? – pytał Tomasz Kądziela.

Lecz żadna ręka nie podniosła się w górę,..

– Polecam - zakończył ten temat Przemysław Zych. – To naprawdę bardzo dobra orkiestra.

– A co do muzyki dam wam jedną radę – słuchajcie muzyki dobrej – dodał jeszcze gość. 

Potem szło już gładko. Przemysław Zych wspominał swoje pierwsze muzyczne sukcesy wiążące się z pobytem w orkiestrze Grandioso z MDK. Tu właśnie miał swój debiut kompozytorski. Na prośbę ówczesnego szefa Grandioso, Zdzisława Włodarskiego, skomponował pierwszy utwór na orkiestrę. 

Później mówił o poważniejszych już kompozycjach, a fragment jednej z nich, tej, którą zadebiutował w 2008 roku w Filharmonii Narodowej (grała ją Orkiestra Sinfonia Varsovia) – odsłuchano. 

Co go inspiruje do muzyki?

– Staromodne słowo – natchnienie – przyznał Zych. – Można mówić jeszcze inaczej – wena, iluminacja… Mogą one przyjść do mnie na przykład, na spacerze z dzieckiem, na koncercie a nawet tu, w sali MDK.

Na pytanie, co jest mu bliższe - komponowanie czy dyrygentura, stwierdził, że obie dziedziny są mu bliskie. To bowiem zupełnie różne dziedziny. Komponowanie zamyka go na świat, dyrygentura pozwala wyjść do ludzi. 

Obecnie pracuje nad operą, którą przedstawi podczas Festiwalu Operowego w Bydgoszczy. Młodzież słuchała z zainteresowaniem muzyka, a płaszczyzną porozumienia stała się muzyka filmowa, którą Zych również czasami „uprawia.”

– Może nie tak, jak Jan A.P. Kaczmarek czy Wojciech Kilar, bo są to już naprawdę duże nazwiska – śmiał się kompozytor. – Ale mam też doświadczenia w tej dziedzinie. Kilku licealistów zostało nawet po spotkaniu, by pytać o szczegóły kompozycji takiej muzyki. Pytano także    o płyty z muzyką radomianina.

Barbara Koś
„Echo Dnia”

Przemysław Zych (ur. 1980 r. w Radomiu),

kompozytor, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego. W latach 2000-2010 studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina: kompozycję w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Szymona Kawalli (dyplom z wyróżnieniem). Swoją wiedzę uzupełniał na kursach mistrzowskich, m.in. podczas International Bartók Seminar w Szombathely na Węgrzech (2006), pracując pod kierunkiem Petera Eötvösa i Johannesa Schöllhorna (kompozycja) oraz Zoltána Peskó i László Tihanyi’ego (dyrygentura).

Jego utwory wykonywane były podczas wielu koncertów i festiwali w Polsce (m.in. Festiwal im. A. Didura w Sanoku, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Muzyczne Pory Roku, Warszawskie Spotkania Muzyczne, My Splendid Isolation – Dni Karola Szymanowskiego, Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia) i za granicą (Anglia, Belgia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy), przez wiele znakomitych zespołów (m.in.: Kwintet Dęty BRINDISI, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Polską Orkiestrę Radiową, Kammerchor CONSONO, Schola Cantorum Gedanensis, Sinfonia Varsovia, Trombastic, The University of Louisville Cardinal Singers, Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego), dyrygentów (m.in.: Kenta Hatteberga, Martę Jakubiec, Haralda Jersa, Jana Łukaszewskiego, Ewę Strusińską, Krzysztofa Urbańskiego, Monikę Wolińską, Jerzego Wołosiuka, Szymona Wyrzykowskiego) i solistów (m.in.: HOB-BEATS Duo: Magdalenę Kordylasińską i Miłosza Pękalę, Pawła Książkiewicza, Roberta Morawskiego, Annę Kutkowską – Kass, Małgorzatę Pańko, Łucję Szablewską, Monikę Świostek). W 2008 roku Przemysław Zych zadebiutował w Filharmonii Narodowej jako kompozytor, a dwa lata później jako dyrygent. W roku 2011 nakładem Musica Sacra Edition ukazała się płyta New Polish Music for choir, na której umieszczono Miserere na chór mieszany, w wykonaniu chóru Schola Cantorum Gedanensis pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Przemysław Zych współpracuje ponadto z Kapelą od Świętego Kazimierza, Operą Nova w Bydgoszczy, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Był jednym z inicjatorów powstania Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrygentem jej pierwszych koncertów. W roku 2007 był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu „My splendid isolation – Dni Karola Szymanowskiego” w Radomiu.

Jest laureatem Konkursu Wykonawczego Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (1998), Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura w Sanoku (2002) oraz Konkursu kompozytorskiego na utwór inspirowany poezją T. Różewicza (2006).

W sezonie 2011/2012 Przemysław Zych pełnił rolę kompozytora-rezydenta Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu