Menu odnośników dodatkowych

Łukasz Mazurek, aktor Teatru Powszechnego gościem programu „Qlturalni”

Łukasz Mazurek, aktor Teatru Powszechnego w Radomiu, był w czwartek gościem programu „Qlturalni” w Młodzieżowym Domu Kultury.

Urodził się w samo Boże Narodzenie w Opolu, potem grał w piłkę nożną, uczył się w klasie informatycznej, potem marketingowej i nie myślał o zawodzie aktora. Ale jednak nim został. - Dlaczego?- pytał Łukasza Mazurka Tomasz Kądziela, gospodarz cyklu "Qlturalni". - Wszystko zaczęło się od piosenki - mówił Łukasz Mazurek. - W moim mieście było Studio Piosenki. Lubiłem śpiewać i tam trafiłem. Nie wiązałem naturalnie swojej przyszłości ani z estradą, ani ze sceną. Ale w Opolu istniało także coś takiego, jak chór Gospel. I zostałem solistą pierwszego składu Opole Gospel Choir - opowiadał aktor. 

Był to, jak twierdzi, bardzo szczęśliwy okres w jego życiu. - I może by się najlepiej stało, gdybym przy śpiewie pozostał...- nadmienił Łukasz. - Ale wyszło inaczej, z czego właściwie się cieszę. Wyszło, że chciał pogłębić zainteresowania. Po maturze z Opola udał się zatem do Gdyni, gdzie przy Teatrze Muzycznym działało Studium Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej. Tam zdobył pierwsze obycie ze sceną. I nic już nie stało na przeszkodzie, aby zająć się teatrem. Dlatego po roku Studium zdał do krakowskiej PWST im. L. Solskiego na wydział aktorski o specjalizacji wokalno – estradowej. W spektaklu dyplomowym: szekspirowskim „Śnie Nocy Letniej” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka wystąpił w roli Puka, a całe przedstawienie zdobyło nagrodę za pracę zespołową na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Po studiach trafił do Poznania i na deskach Teatru Nowego zadebiutował rolą Ariela w „Burzy” J. Wiśniewskiego, spektaklu nagrodzonym Złotym Yorick’iem (2008).

- Myślałem też o tym, aby zrobić recital solowy - opowiadał Mazurek. - Uwielbiałem Franka Sinatrę. Namówiłem więc kilku muzyków i przygotowaliśmy spektakl. Na poznańskiej scenie pojawiłem się zatem jako Frank Sinatra w autorskim recitalu „Projekt Sinatra”. Pamiętam, że opracowywaliśmy ten recital w jakimś natchnieniu - śmiał się aktor. - Potem mówiono mi, że raz zjawiłem się na próbę z rolkami papieru toaletowego na ramieniu. Być może akurat robiłem zakupy... Ale dla mnie najważniejszy był wtedy Sinatra. W Poznaniu był sześć lat, ale, jak wspominał, czuł jakiś niedosyt. Dlatego gdy trafiła się szansa przenieść się gdzie indziej, wykorzystał ją i od 2013 roku występuje na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu. Tu gra bardzo zróżnicowane role. Zadebiutował w gombrowiczowskim "Przenikaniu", spektaklu mądrym i przenikliwym, lecz jak sam mówi - niedocenionym przez publiczność. Szerzej po raz pierwszy pokazał się publiczności w "Annie Kareninie", w której reżyser, Grigorij Lifanov obsadził go w roli prowadzącego trzyosobowy chór, będący tłem akcji. Pięknie śpiewający aktor zainteresował wszystkich. 

Potem były wiodące role już w kilkunastu sztukach. Wśród nich - "Dajcie mi tenora", "Wesele", "Kolacja dla głupca", "Seks dla opornych". Ale już do historii przeszedł jego Konferansjer w musicalu "Cabaret ", w którym w czerwonej tresce na podeście wiodącym w głąb widowni prowadził cały zachwycający spektakl. W "Człowieku z La Manchy" gra teraz Don Kichota, ale jak twierdzi bliższy mu był Konferansjer i "Cabaret", z uwagi choćby na muzykę. Aktualnie oprócz Don Kichota można go zobaczyć w "Najdroższym" Francisa Vebera oraz kilku innych pozycjach repertuarowych. Młodym widzom "Qlturalnych", którymi byli tym razem uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Mirowie, zaśpiewał "I've Gotta Be Me" Sammy’ego Davisa Juniora. Trzeba dodać, że Łukasz współpracował również z Teatrem STU, Łaźnią Nową i Teatrem Variete w Krakowie oraz Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Na dużym ekranie pojawił się m.in. w filmie „Królowa Śniegu” oraz "Hardy Bucks The Movie". Grał w serialach: "Klan", „M jak Miłość”, „Barwy szczęścia” i „Na Wspólnej”. Na swoim koncie ma również wiele koncertów i spektakli muzycznych. Współpracuje ze Studiem Piosenki Teatru Polskiego Radia. 

Barbara Koś
„ECHO DNIA”

Spotkania z twórcami kultury

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat przyciskiem "X" potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu