Dr Stan Breckenridge gościem w MDK

W sobotnie popołudnie, 12 stycznia 2013 r., w Młodzieżowym Domu Kultury gościł wybitny amerykański muzyk, pianista, kompozytor - Dr Stan Breckenridge.

Stan Breckenridge jest światowej sławy muzykiem jazzowym, posiada także tytuł doktora muzykologii z Claremont Graduate University. Sławę w USA i za granicą zyskał prowadząc wielokrotnie serie wykładów ilustrowanych muzyką we własnym wykonaniu. Uchodzi za wybitnego specjalistę z dziedziny muzyki afro-amerykańskiej. Prowadzi również zajęcia z muzyki dla osób uczących się grać na fortepianie, gitarze, saksofonie od ponad 30 lat. Szczególną popularnością Stan Breckenridge cieszy się w USA, a także we Francji na Węgrzech i w Japonii. Breckenridge występuje jako solista, a także wspólnie z innymi artystami.

Współpracował m. in. z wieloma sławami takimi jak Scott Baio, Bobby Blue Bland, Bill Cosby, The Five Blind Boys of Alabama, Rosie Grier, Merv Griffin, Mahalia Jackson, Jerry Lewis, Moms Mabley, Greg Morris, Martha Reeves (z zespołu Vandellas), Sam Riddle, Rowan & Martin, David Ruffin (z zespołu the Temptations), Avery Schriber, Nancy Sinatra, O. C. Smith, The Stylistics, John Travolta, John Wayne, The Young Hearts i innymi. Dotychczas wydał siedem albumów.

Źródło - Lubelski Serwis Informacyjny.

Przyjechał specjalnie z Lublina (gdzie jest wykładowcą na UMCS), aby odbyć wstępne próby z wychowanką naszej placówki Klaudią Kowalik, którą to Dr S. Breckenridge zaprosił do udziału w jego koncertach.

Podczas blisko 5 godzinnego spotkania w zaciszu sali Studia Piosenki „Fermata”, odbyła się emisja głosu z prezentacją techniki improwizacji jazzowej, opracowywane zostały wersje kilku znanych standardów jazzowych i swingowych. Planowane są kolejne próby i spotkania gdyż, jak mówi muzyk, „urzekła go naturalność i barwa głosu młodej artystki”.

„To wielki zaszczyt i szansa dla Klaudii. Wskazówki Dr. Breckenridge są bezcenne. To muzyka afro-amerykańska dała podwaliny pod jazz, swing, więc samo obcowanie, słuchanie i przyglądanie się jak pracuje profesor to najlepsza lekcja muzyki tak dla mnie jak i dla Klaudii.” - mówi Rafał Balicki - opiekun artystyczny, nauczyciel śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury.

Galeria zdjęć - Dr Stan Breckenridge gościem w MDK.