Miś jubilat

Już po raz dziesiąty książkowy Miś obchodził swoje urodziny. Miały one miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu (18-20 października 2011 r.). Impreza odbyła się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wzięło w niej udział ponad 250 dzieci. W tym roku obok książkowego jubilata (Marta Marczewska) gości z radomskich przedszkoli i szkół bawili także: Kot w butach (Małgorzata Zarychta-Młynarczyk), wesoły klaun Dyzio (Dorota Trybuła) oraz pirat Maurycy (Tomasz Kądziela). Zaproszeni goście mogli usłyszeć piosenkę o książkowym Misiu, wziąć udział w grach i zabawach („małe co nieco” - miód to zdrowie, „jadą, jadą misie”, test odwagi dla misia) oraz obejrzeć spektakl  „Bal w Zoo”. Przedstawienie specjalnie na tę okazję przygotował Teatr „Uśmiech” z radomskiego MDK. Nie mogło oczywiście zabraknąć pysznego, urodzinowego tortu. Dzieci złożyły Misiowi życzenia, odśpiewały gromkie „Sto lat” oraz zrobiły sobie z jubilatem pamiątkowe zdjęcia.

Już od 10 lat Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” namawia dorosłych - rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz opiekunów - by codziennie czytali dzieciom, ponieważ jest to najskuteczniejsza i najbardziej przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji. Zatem:

CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!

Dla przyjemności. Tak, by pokochały czytanie.

Język i czytanie to podstawowe narzędzia myślenia, komunikacji i zdobywania wiedzy. Tymczasem coraz więcej dzieci i młodzieży słabo zna język, czyta mało lub wcale. Przyczyną jest to, że dorośli coraz mniej z dziećmi rozmawiają i poświęcają im zbyt mało czasu. Towarzyszem dziecka stają się media elektroniczne, które nie tylko nie uczą mowy i refleksji, ale często przynoszą wzorce złych zachowań. Źle jest nie tylko w Polsce. 20 procent młodych ludzi w Europie nie umie czytać i pisać, obniżają się też ich umiejętności społeczne. Trzeba temu przeciwdziałać szybko - i wspólnie. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” ma już swoich następców w Czechach, na Słowacji i na Litwie. 1 czerwca 2011 roku w Cieszynie podczas Inauguracji I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom  podpisano proklamację programu „Cała Europa czyta dzieciom” - „All of Europe Reads to Kids”.