Menu odnośników dodatkowych

Technika i matematyka w szachach. Koło „Szach-Mat”

Wiek uczestników: 
6-18 lat
Nauczyciel: 
Arkadiusz Kądziela

W Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu prowadzone są zajęcia koła „Szach-Mat” pod nazwą „Technika i matematyka w szachach”. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający tytuł Wicemistrza Polski nauczycieli i wychowawców placówek wychowania pozaszkolnego w szachach szybkich, sędzia szachowy pierwszej klasy Polskiego Związku Szachowego, posiadający Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego.

W ramach zajęć dzieci i młodzież mają możliwość nauki wybranych elementów techniki i matematyki wykorzystywanych w szachach. Dotyczy to obliczeń matematycznych punktacji figur, geometrii linii na szachownicy, techniki wykonywania posunięć oraz wyznaczania współrzędnych pól. Wychowankowie poznają zasady gry w szachy oraz inne, pochodne gry szachowe uczące logicznego myślenia. Uczą się taktyki i strategii rozgrywania partii szachowych celem pokonania przeciwnika lub wyjścia z opresyjnej sytuacji. Znajomość debiutów i gry końcowej pozwala im utrzymać uzyskaną przewagę i doprowadzić do końcowego sukcesu. Ponadto uczą się pokory i wyrabiają w sobie odporność na stres oraz błyskawiczne przechodzenie do rzeczywistości z wyciągnięciem wniosków z poniesionej porażki.

Uczestnicy zajęć rozwiązują wiele zadań szachowych o różnym stopniu trudności i w ten sposób doskonalą swoje umiejętności szachowe. Mają możliwość uczestniczenia w licznych turniejach szachowych rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Wśród wybranych osiągnięć wychowanków MDK w Radomiu w szachach można wymienić:

  • Tytuł Drużynowego Mistrza Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich (Arkadiusz Skawiński, Paweł Piętocha, Konrad Kądziela, Joanna Paterek);
  • II Liga Szachowa Juniorów (ponad 100 uczestników);
  • III miejsce drużynowo w XIII Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach (Milena Barszcz, Kamil Barszcz; Marek Gutkowski; Sandra Fituch);
  • Agnieszka Kądziela - Tytuł Drugiego Wicemistrza Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich w klasyfikacji dziewcząt;
  • Szymon Skawiński - Tytuł Wicemistrza Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego;
  • Norbert Jaranowski - Tytuł Wicemistrza Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego;
  • Paweł Piętocha – Tytuł Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych juniorów;
  • Katarzyna Paterek – Tytuł Drugiego Wicemistrza Polski w Szachach Błyskawicznych juniorów;
  • Robert Bator – Tytuł Mistrza Polski w szachach klasycznych juniorów;

Wychowankowie koła nie mają problemów z nauką w szkole i osiągają dobre wyniki w nauce. Każdego roku kilku lub kilkunastu uczestników zajęć zdobywa lub podwyższa kategorie szachowe odnotowane w centralnym rejestrze Polskiego Związku Szachowego. W mistrzostwach szkół na terenie Radomia wychowankowie uzyskują tytuły mistrzów i wicemistrzów miasta. Uczestnicząc w Memoriale Trenerów Szachowych MDK Radom oddają hołd zmarłym instruktorom szachowym Zdzisławowi Kuleszy i Bogumiłowi Paterkowi, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju szachów w MDK w Radomiu.

Szachiści koła „Szach-Mat” są jedną wielką rodziną i pomagają sobie wzajemnie, a ich rywalizacja w turniejach odbywa się w sportowej atmosferze i w duchu wzajemnego szacunku. Rywalizując zespołowo uczą się współpracy w grupie i wzajemnej tolerancji.

Arkadiusz Kądziela

Powiązane galerie

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu