Menu odnośników dodatkowych

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso zagrała "Krzesanego"

Muzycy z Radomia zaprosili na Koncerty Galowe Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso zatytułowane „Grandioso – Krzesany”. Pierwszy koncert odbył się w sobotę.


fot. Echo Dnia

Brawa, bisy i wielki entuzjazm widowni - tak w skrócie można określić koncert galowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso, na który orkiestra pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego zaprosiła swoich sympatyków w sobotę do sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych. W tym roku najważniejszym punktem programu jest „Krzesany” Wojciecha Kilara. Stąd przecież tytuł dwóch wieczorów. Ale jeszcze przed „Krzesanym”, zaraz po sygnale orkiestry i powitaniach, muzycy pod batutą Dariusza Krajewskiego zaprezentowali utwór „Nieznana Podróż” Philipa Sparke’a. Tę właśnie kompozycję orkiestra grała latem na odbywającym się co cztery lata Światowym Konkursie Muzycznym w Kerkrade w Holandii, z którego młodzi muzycy przywieźli cenne medale. 

Potem dwie części koncertu „Magiczny Las“ Ferrera Ferrana na obój i orkiestrę dętą o tytułach: część II „Wróżki“ oraz część III - „Gnomy“ zagrał wraz z Grandioso oboista, Piotr Lis. Gość wieczoru, Piotr Lis, z pochodzenia radomianin, to absolwent Zespołu Szkół Muzycznych oraz Orkiestry Grandioso. Obecnie jest solistą Orkiestry Filharmonii Narodowej, a współpracę z Orkiestrą rozpoczął w 2007 roku będąc jeszcze studentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się także w konserwatoriach: francuskim – w Lyonie i niemieckim - w Lubece.

Trzecim punktem programu był tytułowy „Krzesany” Wojciecha Kilara oparty na muzyce i tańcach góralskich, w których Kilar znalazł źródło inspiracji u progu lat 70- tych. 
W wybijaniu rytmu pomagały orkiestrze stojące na sali mażoretki, które uderzały w drewniane talerze. 

Całość uzupełniał film „Krzesany” Conrada Drzewieckiego, zrealizowany w 1977 roku przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Kręcony w tatrzańskiej scenerii „Krzesany” jest uznawany za najznakomitsze dzieło wybitnego choreografa. 

W drugiej części koncertu dominowała muzyka lżejsza. Piotr Lis zagrał utwór „Obój Gabriela” z filmu „Misja”, skomponowany przez Ennio Morricone. W programie znalazły się także utwory rozrywkowe oraz taneczne z udziałem mażoretek Orkiestry Grandioso i Grupy Baletowej „Arabesqa” pod kierunkiem Małgorzaty Dzbuk. Nie zabrakło też gorących rytmów latynoamerykańskich i światowych przebojów muzyki popularnej z repertuaru Justina Timberlake i Lady Gaga. 

Cały czas sprzedawano cegiełki na wsparcie działań koncertowych i warsztatowych orkiestry w roku 2018 oraz zakup instrumentów. Nie trzeba dodawać, że w sobotę sala była pełna i tak stanie się zapewne w niedzielę. Orkiestra Grandioso cieszy się wielką popularnością w mieście i jeszcze nigdy nie zawiodła swoich fanów. Tak było i tym razem. 

Barbara Koś 
ECHO DNIA

Galeria zdjęć:
http://www.echodnia.eu/radomskie/kultura/g/radom-mlodziezowa-orkiestra-d...

Powiązana sekcja

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki oraz w celach statystycznych. W ustawieniach przeglądarki można wyłączyć ich wykorzystywanie.


Informacje na temat polityki prywatności znajdują się w zakładce O Nas > Ochrona Danych Osobowych. Zamykając ten komunikat potwierdzasz zapoznanie się z informacjami zawartymi na ww. stronie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu