30 lat Młodzieżowej Pracowni Plastycznej MDK

Młodzieżowa Pracownia Plastyczna jako forma wyodrębniona istnieje od roku 1981. W roku szkolnym 1981/1982 na zajęcia uczęszczało sześcioro podopiecznych: Grzegorz Adach, Robert Mordak, Małgorzata Mroczek, Bożena Sawicka, Mariusz Tkaczyk i Anna Wojdała. Ówczesne przepisy oświatowe pozwalały prowadzić zajęcia z małymi grupami "młodzieży szczególnie uzdolnionej", stwarzając jej bardzo dobre warunki w pracowni rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby.

W MDK pracowali w tym trybie: Jerzy Jarzyński (do r. 2003) i Jan Andrzej Jasiński. W roku 1983 odbył się pierwszy plener plastyczny dysponujący własnym autokarem. Miał charakter "objazdowy". Uczestnicy codziennie wyprawiali się w różne okolice Mazowsza: do Białobrzegów, Janowca, Kazimierza Dolnego i Puław, Szydłowca, Iłży, Warszawy.

Dotychczas zorganizowano 27 czternastodniowych plenerów, w których uczestniczyło 297 wychowanków. Przebywaliśmy m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Białobrzegach, Garbatce, Przysusze, Gdyni, Nowym Mieście i wielokrotnie w Solcu nad Wisłą.

Wystawy poplenerowe były formą przeglądu dorobku młodzieży i dokumentem potwierdzającym nadzwyczajne walory edukacyjne tej formy aktywnego wypoczynku.

Jedna z wystaw była szczególna: nosiła nazwę "W dolinie Wisły" i gromadziła 50 prac malarskich na płótnie, pochodzących z czterech plenerów. Prezentowaliśmy ją w Solcu nad Wisłą, Lipsku, Zwoleniu i Iłży.

Z zajęć poza murami MDK należy wymienić także warsztaty malarsko-rzeźbiarskie w Orońsku, warsztaty muzealne, wycieczki dydaktyczne do Warszawy, Krakowa, Łodzi i Wrocławia, w czasie których uczestnicy mogli zapoznać się ze stałymi i okazjonalnie prezentowanymi zbiorami tamtejszych placówek wystawienniczych a przede wszystkim odwiedzić pracownie i wystawy w wyższych szkołach plastycznych.

Do tradycji Pracowni należą spotkania organizowane w końcu roku. Najciekawsza jest "Wigilia w Pracowni", albowiem pojawiają się na niej byli wychowankowie niekiedy sprzed wielu lat. Dochodzi nawet do spotkań uczniów i ich nauczycieli, którzy także pierwsze kroki stawiali w tej samej Pracowni...

W ciągu minionego trzydziestolecia progi Pracowni przekroczyło i nauki pobierało około 1500 młodych ludzi, uczniów szkół średnich z Radomia i południowego Mazowsza. Blisko jedna trzecia pomyślnie ukończyła studia plastyczne. Pozostali dokonali innych wyborów zawodowych. Średni wskaźnik "zdawalności" na studia wynosi 80%.

Obecnie prowadzone są zajęcia obejmujące w formie wstępnej i zaawansowanej rysunek i malarstwo, rysunek architektoniczny, oraz wykłady i ćwiczenia z szerokiego zakresu wiedzy o kompozycji plastycznej (kolorystyka, anatomia, budowa dzieła sztuki, perspektywa).

Pracownia służy przygotowującym się do egzaminów do ASP i na architekturę, ale także wszystkim, którzy chcieliby uprawiać sztukę posługując się wiedzą, umiejętnościami manualnymi i świadomością plastyczną. Jest niewątpliwie jedyną w Radomiu tak wszechstronnie przygotowaną i wyposażoną w sprzęt i materiały plastyczne. Tu można zrealizować każdy indywidualny lub zbiorowy program kształcenia dla młodzieży i dorosłych.

Prezentowana "wystawa" jest wyborem z ponad 1000 prac z archiwum Pracowni.

Jan Andrzej Jasiński