XX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego

Budowanie miejsca dla edukacji kulturalnej - z takim przesłaniem obradował w dniach 19-21 września 2013 w Krakowie Jubileuszowy XX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Wzięło w nim udział ponad 100 dyrektorów i nauczycieli z placówek wychowania pozaszkolnego z całej Polski. Sejmik zorganizowało Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana wraz z Polskim Stowarzyszeniem Wychowania Pozaszkolnego im. A. Kamińskiego. Podczas inauguracji sejmiku najlepszych pedagogów nagrodzono Odznaką Honorową Stowarzyszenia za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i wychowania pozaszkolnego dzieci i młodzieży. Wśród grona odznaczonych znalazła się Dyrektor MDK w Radomiu p. Elżbieta Sobkowiak.

Obrady plenarne odbywały się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha  a warsztaty tematyczne w siedzibie Centrum Młodzieży.

Całości towarzyszył bogaty program kulturalny, którego najważniejszymi wydarzeniem był wieczór teatralny w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży z prezentacją krakowskich teatrów młodzieżowych i dziecięcych. Można było również spędzić wieczór w Piwnicy pod Baranami lub obejrzeć spektakl teatralny w zawodowym teatrze. Wszyscy spotkali się w Domu Kultury Kolejarza, niektórzy na Mszy Świętej w intencji zmarłych pedagogów, w tym nieodżałowanego Antoniego Weyssenhoffa twórcy ruchu, który zjednoczył brać pedagogiczną z placówek wychowania pozaszkolnego.

Sejmik zakończył się wizytą studyjną w MDK Fort 49 Krzesławice, gdzie zaprezentowano działalność placówki, historię fortu i dokonane prace remontowo-adaptacyjne, a także ideę Muzeum Rozproszonego Nowej Huty i założenia akcji „Zajrzyj do Huty”.

W przeddzień sejmikowych zmagań 18 września odbyło się wzruszające spotkanie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego w składzie poszerzonym o emerytowanych dyrektorów placówek pozaszkolnych z całego kraju.

XX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego