Pierwsze Prawo Jazdy - Karta Rowerowa w MDK

Moje Pierwsze Prawo Jazdy-Karta Rowerowa w MDK

Koło Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Młodzieżowego Domu Kultury
w Radomiu przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji zaprasza młodzież do udziału w Konkursie na Kartę Rowerową (sprawdzian umiejętności do uzyskania Karty Rowerowej). Sprawdzian kwalifikacji osoby ubiegającej się o Kartę Rowerową dokona policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.

Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, po przedstawieniu formularza zaliczeń- „Arkusza zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową”.

Dopuszczeni do Konkursu będą:

1.Uczniowie z klas IV,V,VI PSP którzy uczestniczyli w zajęciach z wychowania komunikacyjnego w szkole.

2. Warunkiem jest ukończone 10 lat.

3. W dniu sprawdzianu należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną i długopis.

4. Uczniowie muszą posiadać zgodę rodziców/opiekunów o treści:

Zgadzam się na udział mojego dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon, szkoła) w Konkursie na uzyskanie Karty Rowerowej oraz stwierdzam, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w tym konkursie. Imię, Nazwisko rodzica/opiekuna, podpis.”

5.Organizator dopuszcza start na własnych rowerach. W razie nieposiadania własnego – do dyspozycji jest rower górski

6.Start odbywa się w kasku własnym lub udostępnionym przez organizatora

I. część: Sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze

z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego- jazda po placu parkingowym MDK

II. część: Sprawdzian wiadomości teoretycznych z przepisów ruchu drogowego oraz pierwsza pomoc przedlekarska.- test.

III. część: Obsługa techniczna roweru-omówienie zasady działania np: hamulca, pozycji podczas jazdy na rowerze demontaż i montaż jednego z elementów roweru.

Terminy Konkursów:

18 czerwca 2014 godz.13.00 Konkurs odbędzie w MDK, ul. Słowackiego 17 w Radomiu.

Zapisy do 16 czerwca na maila brd.mdk@wp.pl lub w sekretariacie z podaniem nazwiska, imienia, daty urodzenia, szkoły, telefonu kontaktowego. Wszelkie pytania i informacje u organizatora drogą mailową z podaniem telefonu komórkowego rodzica/opiekuna.

Wymogiem odbycia się konkursu jest zapisanie się minimum 15 osób

Część I: Ocena elementów jazdy na rowerze na Kartę Rowerową

1.Włączanie się do ruchu – 5 elementów: ustawienie korb roweru w linii poziomej, ustawienie jednej stopy na pedale, ustawienie drugiej stopy na ziemi, upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość linii barków (2 sekundy), powrót ramienia na kierownicę -ruszenie.

2. Wyprzedzanie – 5 elementów: upewnienie się przez skręt głowy w lewo do tyłu , sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość barków(2 sekundy) zmiana toru jazdy, powrót ramienia na kierownicę, przejazd obok dwójki pieszych z zachowaniem odległości 100 cm, upewnienie się poprzez głowy w prawo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie prawego ramienia na wysokość linii barków (powrót na poprzedni tor jazdy) powrót ramienia na kierownicę.

3. Slalom pomiędzy pachołkami(pięć pachołków w linii prostej, odległość pomiędzy pachołkami-120-150cm.

4. Zawracanie – 5 elementów: upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienia lewego ramienia na wysokość linii barków(2 sekundy) dojazd do środka osi jezdni, powrót ramienia na kierownicę, sygnalizacja manewru poprzez podniesienie lewego ramienia(2sekundy) , powrót ramienia na kierownicę, zajęcie miejsca przy prawej krawędzi jezdni.

5. Przejazd pomiędzy liniami o długości 3 metrów i szerokości 15cm.

6. Stop – 4 elementy: należy zatrzymać się przed linią, zejść z roweru, upewnić się (spojrzeć w lewo, w prawo i w lewo), ruszyć jak w punkcie nr 7.

7. Wsiadanie na rower w ruchu -1 element: prowadząc rower należy ruszyć rowerem, zająć pozycję siedzącą na odcinku 1-4 metrów jadąc.

Wsiadanie odbywa się po przez przełożenie nogi nad siodełkiem po przez zamach nogi z tyłu do przodu.

8. Szybkie hamowanie na sygnał- po usłyszenie sygnału gwizdka należy zahamować bezpiecznie, zatrzymać się, podeprzeć się jedną lub dwoma stopami na ziemi.

9. Utrzymanie równowagi w czasie jazdy podczas oglądania się do tyłu.

Jazda odbywać się będzie na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej. Białe linie ciągłe oraz krawężniki, oznaczają krawędzie jezdni, linie przerywane oś jezdni. Wymiary miasteczka ruchu drogowego- odcinek 40x7m. Na placu MDK.