Rekordowy Festiwal Majki Jeżowskiej

Już po raz dziewiąty w Radomiu rozbrzmiewać będą piosenki Majki Jeżowskiej. Przesłuchania konkursowe zaplanowano na poniedziałek, 28 kwietnia, koncert galowy odbędzie się dzień później.

Do udziału w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i Melodia” zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba chętnych – MDK otrzymał aż 209 zgłoszeń. Do przesłuchań konkursowych jury zakwalifikowało 126 wokalistów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Krakowa, Bielawy, Szczecina, Tarnowa, Nowego Sącza, Jeleniej Góry, Koszalina. Radom reprezentować będą: Paulina Skóra, Zofia Krzysztyniak, Aleksandra Skora, Amelia Żurowska, Anna Umięcka, Julia Trybusińska, Natalia Kornak, Aleksandra Szpilka, Sandra Czarnecka, Nikola Pawelec, Zuzanna Sławińska, Bartłomiej Nowak, Kacper Piszczek, Weronika Sosnowska, Wiktoria Kamocka, Wiktoria Maciejewska, Patrycja Mosionek, Agata Kania, Kamil Kacprzyk i Karina Duszyńska, Filip Stawczyk.

- Jeśli jury miało niesamowity problem z wybraniem uczestników do przesłuchań konkursowych, to jeszcze większy będą mieć Majka Jeżowska, Szymon Wydra i Andrzej Kisiel po przesłuchaniach. Wszyscy wykonawcy prezentują znakomity poziom i wybranie zwycięzców może być trudne – mówi Elżbieta Sobkowiak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, który jest organizatorem festiwalu.

Młodzi wokaliści rywalizować będą w czterech kategoriach wiekowych – od 5 do 7 lat (16 osób), od 8 do 10 (35 osób), od 11 do 13 (51 osób; więcej niż było wszystkich uczestników w pierwszej edycji festiwalu) i od 14 do 16 (24 osoby).

Z roku na rok zmienia się repertuar młodych wykonawców. Jeśli na początku śpiewali głównie „Laleczkę z saskiej porcelany” czy „A ja wolę moją mamę”, teraz sięgają po nieznane piosenki Majki Jeżowskiej. – Czasami zaskakują nawet samą Majkę, bo śpiewają piosenki, które ona samo słabo już pamięta. Ale zawsze jest jej bardzo miło, gdy ktoś taką nieodkrytą piosenkę zaśpiewa – przekonuje Elżbieta Sobkowiak.

Przesłuchania konkursowe rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 9 w MDK-u przy ul. Słowackiego 17. Koncert Laureatów z udziałem Majki Jeżowskiej we wtorek, 29 kwietnia, o godz. 12 w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

nika "7Dni"