Menu odnośników dodatkowych

Protokół jury III Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży "Drukarnia Wyobraźni" 2015

PROTOKÓŁ JURY
III OGÓLNOPOLSKIEGO BIENNALE GRAFIKI WARSZTATOWEJ
DZIECI I MŁODZIEŻY „DRUKARNIA WYOBRAŹNI”

RADOM 2015

 

18 marca 2015 r. JURY KONKURSU w składzie:

mgr sztuki KATARZYNA PIETRZAK (Wydział Sztuki, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu)

mgr sztuki WERONIKA ELERTOWSKA ( Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu )

dr sztuk plastycznych MICHAŁ KURKOWSKI (Wydział Sztuki, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu )

dokonało wyboru prac graficznych, nominowało prace do nagród, przyznało równorzędne nagrody główne, wyróżnienia.

Na biennale wpłynęło 463 prace wykonane przez dzieci i młodzież w wieku 7-21 lat.

Grafiki nadesłali: nauczyciele- opiekunowie artystyczni z Młodzieżowych Domów Kultury, Domów Kultury, Klubów Twórczych, Centrów Kultury, Szkół Plastycznych, Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych, Ponadgimnazjalnych, Integracyjnych i Szkół Zawodowych.

W sumie z 20 placówek z całej Polski :

Białystok, Szkoła Podstawowa nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi

Opiekun: Agnieszka Jezierska - 18 prac

Choszczno, Publiczne Gimnazjum im.Władysława Jagiełły

Opiekun: Magdalena Kiela- 7 prac

Częstochowa, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego

Opiekun: Jacek Pałucha- 5 prac

Częstochowa, Zespół Szkół Technicznych

Opiekun: Joanna Tomczak-7 prac

Głowno, Miejski Ośrodek Kultury

Opiekun: Szymon Adamczewski – 6 prac

Gorlice, Młodzieżowy Dom Kultury

Opiekun: Grzegorz Karpiński - 18 prac

Katowice, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6

Opiekun: Sylwia Lich-Pogoda -10 prac

Kościerzyna, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

Opiekun Danuta Landowska – 1 praca

Kościerzyna, Zespół Szkół Publicznych nr 3

Opiekun Danuta Landowska – 14 praca

Kluczbork, Młodzieżowy Dom Kultury

Opiekun: Józef Zając – 6 prac

Kraków, Dom Kultury „Podgórze”

Opiekun: Sabina Czerwińska -3 prace

Krasnystaw, Młodzieżowy Dom Kultury

Opiekun: Agnieszka Żuk –Skarbek-23 prace

Lesko, Bieszczadzki Dom Kultury

Opiekun: Jolanta Kordyaczny- 9 prac

Lublin, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”

Opiekun: Magdalena Ciężak – 17 prac

Opiekun: Katarzyna Niedźwiadek- 18 prac

Lublin, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2

Opiekun: Anna Staniak -1 praca

Nowy Sącz, Pałac Młodzieży

Opiekun: Agata Rolka-35 prac

Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury

Opiekun: Maria Mrożek – 37 prac

Radom, PSP nr 15

Opiekun Anna Rybińska -1 praca

Radom, Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej

Opiekun: Ewa Banaszczyk -24 prac

Rybnik, Młodzieżowy Dom Kultury

Opiekun: Milada Więckowska - 40 prace

Opiekun: Aldona Kaczmarczyk-Kołucka – 58 prac

Opiekun: Ewa Tomas-Modlich – 10 prac

Opiekun: Zuzanna Śmieja – 15 prac

Opiekun: Danuta Sarna- 38 prac

Świdnica , Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego

Opiekun: Joanna Waksmundzka -22 prac

Opiekun: Elżbieta Tarnowska – 20 prac

 

JURY zwróciło szczególną uwagę na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac wykonanych w technikach graficznych druku wypukłego, wklęsłego i technikach mieszanych.

Ponadto zaobserwowało, ciekawe tematy i niebanalne podejście w rozwiązaniach warsztatowych, stosowanie trudnych technik graficznych – akwatinta, akwaforta.

Ponadto w tej edycji Konkursu pojawiły się prace posiadające znamiona eksperymentu plastycznego. Fakt ten Jury przyjęło z dużym zadowoleniem. Jest to sygnał, że młodzi twórcy poszukują nowych rozwiązań graficznych, co daje nadzieję, że kolejnym razem prace będą jeszcze ciekawsze.

Jury zwróciło uwagę, że na tę edycję Biennale wpłynęło bardzo dużo grafik wielobarwnych zwłaszcza wykonanych w technice druku wypukłego –linorytu. Jest to technika trudna i czasochłonna, wymagająca znajomości techniki linorytu traconego i komponowania jednej grafiki z wielu matryc. Wymagająca ponadto staranności od młodych twórców oraz cierpliwości i wyjątkowego zaangażowania od pedagogów pod opieką których wykonują grafiki dzieci i młodzież.

Jury szczególnie doceniło prace powstałe w całości, czyli od pomysłu do ostatecznej realizacji, samodzielnie i autorsko, mniej natomiast skupiło się na pracach wykonanych dobrze warsztatowo, jednak będących kopią fotografii.

Biorąc pod uwagę powyższe, Jury postanowiło przyznać 8 równorzędnych nagród głównych, 7 wyróżnień oraz nominowało 13 prac do nagród.

Ponadto zostały przyznane 3 nagrody Rady Rodziców MDK w Radomiu.

Jury po raz kolejny Jury Biennale ocenia, że wiele prac zasługuje na wyróżnienie i zaznacza, że autorzy prac są doskonale przygotowani, a praca dydaktyczna nauczycieli w zakresie tradycyjnych technik druku artystycznego przebiega w dobrym kierunku i zdeterminowana jest pasją.

Ze względu na dużą ilość bardzo dobrych prac Komisja Biennale zdecydowała się nominować prace do nagród. Nominacja pracy nie jest nagrodą jednak jest sygnałem dla autorów i ich opiekunów o dużej wartości warsztatu graficznego pracowni, z której grafika się wywodzi.

Do wystawy pokonkursowej, która zostanie otwarta 10.04.2011 r. (piątek) o godz . 12.00

Galerii MDK, ul. Słowackiego 17 w Radomiu, zakwalifikowano 106 prac.

W tym samym czasie nastąpi wręczenie nagród i dyplomów.

 

Nagrody:

 

1. Magdalena Lewkowicz 11 lat, „Neptun”- linoryt barwny

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna GiR-a

Opiekun artystyczny: Milada Więckowska

 

2. Maciej Wdowiak 11 lat, bez tytułu- linoryt

MDK Lublin

Opiekun artystyczny: Katarzyna Niedźwiadek

 

3. Aleksandra Przypis 11 lat, „Ptak” – linoryt

MDK „Pod Akacją”Lublin

Opiekun artystyczny: Magdalena Ciężak

 

4. Szymon Derza 12 lat, „Niedziela” – linoryt kolorowy

MDK Gorlice

Opiekun artystyczny: Grzegorz Karpiński

 

5. Klara Kaczmarczyk 14 lat, „Kapela”-linoryt

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna „Creatio”

Opiekun artystyczny: Aldona Kaczmarczyk-Kołucka

 

6. Nina Śliwińska 14 lat, „ Bobrowe Królestwo” –sucha igła

Bieszczadzki Dom Kultury Lesko

Opiekun artystyczny: Jolanta Kordyaczny

 

7. Magdalena Spika 18 lat, „Radość” –linoryt barwny

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna GiR-a

Opiekun artystyczny: Milada Więckowska

 

8. Anna Mrożek 21 lat, „Dom ” -akwaforta, akwatinta

„Brzozy” –linoryt

PCK Nowy Targ

Opiekun artystyczny: Maria Mrożek

 

 

Nagrody Rady Rodziców MDK Radom

 

1. Gabriela Janas 11 lat , bez tytułu -linoryt

MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

 

2. Katarzyna Mąkosa 10 lat, bez tytułu - linoryt

MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

 

3. Maksymilian Szachoń 8 lat, bez tytułu - linoryt

MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

 

Wyróżnienia:

 

1. Emilia Zawadzka 10 lat, bez tytułu - linoryt kolorowy

MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

 

2. Daniel Miś 11 lat, „Ludzie” –druk wklęsły

MDK Kluczbork

Opiekun artystyczny: Józef Zając

 

3. Karolina Jończyk 12 lat, „Zima”-linoryt

MDK Świdnica

Opiekun artystyczny: Joanna Waksmundzka

 

4. Luiza Stańczak 13 lat, „bez tytułu”- linoryt tracony

MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

 

5. Katarzyna Śliwa 14 lat, „Widok na bazylikę”- linoryt kolorowy

Pałac Młodzieży Nowy Sącz

Opiekun artystyczny: Agata Rolka

 

6. Karolina Zielonka 16 lat, „Miasteczko” –linoryt

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna „Creatio”

Opiekun artystyczny: Aldona Kaczmarczyk-Kołucka

 

7. Estera Grydz 18 lat, „Przejście” –sucha igła

MDK Kluczbork

Opiekun artystyczny: Józef Zając

 

 

 

Nominacje do nagrody:

 

1. Alina Krzeszewska 8 lat, „Pejzaż”- sucha igła/mieszana

MOK Głowno

Opiekun artystyczny Szymon Adamczewski

 

2. Kinga Michalik 10 lat, „Zamek”-linoryt

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna „Creatio”

Opiekun artystyczny: Aldona Kaczmarczyk-Kołucka

 

3. Justyna Sokólska 11 lat, „W chacie” –linoryt kolorowy

Pałac Młodzieży Nowy Sącz

Opiekun artystyczny: Agata Rolka

 

4. Dymitr Majczak 11 lat, „Stare Miasto”-linoryt kolorowy

MDK Gorlice

Opiekun artystyczny: Grzegorz Karpiński

 

5. Małgosia Chyrża 12 lat, bez tytułu –linoryt

MDK „Pod Akacją” Lublin

Opiekun artystyczny: Katarzyna Niedźwiadek

 

6. Jan Mrożek 14at, „Wrona” –drzeworyt

PCK Nowy Targ

Opiekun artystyczny: Maria Mrożek

 

7. Marlena Kostrzewa 15 lat, „Pałac” –linoryt

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna GiR-a

Opiekun artystyczny: Milada Więckowska

 

8. Magdalena Sikora 16 lat, „Ptak”- linoryt

MDK „Pod Akacją” Lublin,

Opiekun artystyczny: Magdalena Ciężak

 

9. Łukasz Mrożek 17 lat, „Mewy”- Drzeworyt

Liceum Plastyczne Zakopane

Opiekun artystyczny: Dorota Bąk

 

10. Joanna Trojniak 18 lat, „Most”- linoryt

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna GiR-a

Opiekun artystyczny: Milada Więckowska

 

11. Natalia Kurzyńska 19 lat „Tancerze”- linoryt barwny

MDK Rybnik, Pracownia Plastyczna GiR-a

Opiekun artystyczny: Milada Więckowska

 

12. Rafał Tomczak 19 lat, „Ogród”- linoryt

Zespół Szkół Plastycznych Częstochowa

Opiekun artystyczny: Jacek Pałucha

 

13. Anna Mrożek 21 lat „Ptak”- linoryt

PCK Nowy Targ

Opiekun artystyczny: Maria Mrożek

 

 

Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej:

 

I. Zespół Szkół Plastycznych Częstochowa

Opiekun artystyczny: Jacek Pałucha

1. Rafał Tomczak 19 lat „Starość” - linoryt

2. „Starorzecze” - linoryt

 

II. Miejski Ośrodek Kultury Głowno

Opiekun artystyczny: Szymon Adamczewski

3. Ewa Machniewicz 8 lat „Przed domem” – linoryt

 

II. MDK Gorlice

Opiekun artystyczny: Grzegorz Karpiński

4. Emilia Augustyn 11 lat „Rodzina” - linoryt

5. Marianna Piecuch 12 lat „W głębinach” - linoryt kolorowy

6. Amelia Ryczek 9 lat „Wieś” - linoryt

7. Iga Pawłowska 10 lat „Zimowe zabawy”- linoryt kolorowy

8. Anna Tatko 8 lat „Swiąteczne Prezenty” -linoryt kolorowy

9. Zuzanna Tarsa 11 lat „Ikona” -linoryt kolorowy

10. Karolina Derza 14 lat „Osy” -linoryt kolorowy

11. Anna Pyzik 15 lat „Ryby” -linoryt kolorowy

12. Wiktoria Migdar 16 lat „W spiżarni” -linoryt kolorowy

 

III. MDK Kluczbork

Opiekun Artystyczny: Józef Zając

13. Paulina Iwanowicz 14 lat „Czarny profil” -kolografia

14. Kinga Mamzer 16 lat „Dawno, dawno temu” sucha igła

 

IV. Zespół Szkół Publicznych Kościerzyna

Opiekun artystyczny: Danuta Landowska

15. Marta Majewska 14 lat „Morskie opowieści-Gdańsk Stare Miasto” - linoryt

 16. „Drzewo” -linoryt

 

V. MDK Krasnystaw

Opiekun artystyczny: Agnieszka Żuk-Słabek

17. Julia Bis 8,5 lat „Smoki” -linoryt barwny

Opiekunowie artystyczni: Agnieszka Żuk-Słabek i Joanna Kawęcka

18. Amanda Sawa 14 lat „Alicja w Krainie Czarów” -linoryt

 

VI. MDK „Pod Akacją” Lublin

Opiekun artystyczny: Katarzyna Niedźwiadek

19. Wiktoria Jóźwik 10 lat bez tytułu -linoryt

20. Natalia Rudnicka 9 lat bez tytułu -linoryt

21. Jagoda Tchórzewska 11 lat bez tytułu -linoryt

22. Marysia Krawczyk 10 lat bez tytułu -linoryt

23. Paweł Cech 14 lat bez tytułu -linoryt

opiekun artystyczny: Magdalena Ciężak

24. Dominika Kierepka 9 lat „Portret” - linoryt

25. Adrianna Matysek 16 lat „Ptaki”- linoryt

26. Karolina Kuraś 16 lat „Ptak”- linoryt

27. Justyna Frączek 12 lat „Kaczka” – linoryt

 

VII. Pałac Młodzieży Nowy Sącz

opiekun artystyczny : Agata Rolka

28. Dominika Michalewska 11 lat „Ptaki”- linoryt

29. Aleksandra Dudczyk 12,5 lat „Z wizyty w domu gotyckim” - sucha igła

30. Katarzyna Śliwa 14 lat „Harmonista” - linoryt kolorowy

31. Oliwia Szkaradek 17 lat „Ulica Jagielońska” - linoryt kolorowy

 

VIII. Powiatowe Centrum Kultury Nowy Targ

Opiekun artystyczny: Maria Mrożek

32. Agata Głąb 8 lat „Ptaki” - linoryt

33. Jędrzej Kluska 10 lat „Dino”- linoryt

34. Bartosz Plewa 14 lat „Ratusz” - linoryt

35. Anna Mrożek 21 lat „Odbicie” - linoryt

36. Łukasz Mrożek 17 lat „Mewa” - drzeworyt

 

IX. MDK Radom

Opiekun artystyczny: Ewa Banaszczyk

37. Natalia Neska 7 lat bez tytułu - linoryt tracony

38. Magdalena Nazarewicz 10 lat bez tytułu - linoryt tracony

 

X. MDK Rybnik

Opiekun artystyczny: Zuzanna Śmieja

39. Patrycja Vogel 10 lat „W akwarium”- papieroryt

 

Opiekun artystyczny: Ewa Tomas-Modlich

40. Piotr Biegański 10 lat „Bohater filmowy” - sucha igła

41. Liwia Wysłucha 7 lat „Spacer” - sucha igła

42. Jakub Trzop 7 lat „Dom”- sucha igła

43. Julia Szczygieł 10 lat „Tajemnica”- kolografia

 

Opiekun artystyczny: Aldona Kaczymarczyk-Kołucka

44. Julia Suchańska 10 lat „Miasto” -linoryt

45. Bogda Zając 12 lat „Dobra wróżka” -linoryt

46. Julia Szreder 15 lat „W cieniu drzewa” -linoryt

47. Weronika Potyrcha 14 lat „Zaułek” - linoryt

48. Jagoda Chmielewska 15 lat „Przed domem” - linoryt

49. Zofia Wróblewska 12 lat „Miasto nocą” - linoryt

50. Hanna Wróblewska 15 lat „światło lasu” - linoryt

51. Agata Nowak 19 lat „Przechodnie” - linoryt

52. Weronika Kozaczko 18 lat „Ulica” - linoryt

53. Marta Woźniok 16 lat „Buty” - linoryt

54. Anna Wąsiewicz 19 lat „Królowa mórz” - linoryt

55. Wojciech Smyczek 16 lat „Przechodnie” - linoryt

56. Kacper Nowak 17 lat „Szukając ciszy” - linoryt

 

Opiekun artystyczny : Milada Więckowska

57. Lena Olszewska 11 lat „Góralka” - linoryt

58. Marlena Kostrzewa 15 lat „Pejzaż z jeziorem” - linoryt

59. „Muzycy” - linoryt

60. Daria Lewandowska 15 lat „Pałac” - linoryt

61. Mateusz Pawela12 lat „Pałac” - linoryt

62. Mateusz Niemiec 13 lat „ Narciarz” - linoryt

63. Agata Skrzypiec 17 lat „Mróz” - linoryt

64. „Aleja” - linoryt

65. „Kaczka” - linoryt

66. Kamil Perużyński 17 lat „Kot” - linoryt

67. Karolina Bernacka 17 lat „Fantazja” - linoryt

68. „Przystań” - linoryt

69. Marcin Sołtys 17 lat „Czołg I” - linoryt

70. „Czołg II” - linoryt

71. Bartosz Stańko 18 lat „Lokomotywa” - linoryt

72. Joanna Trojniak 18 lat „Żyrafa” - linoryt

73. Katarzyna Roter 18 lat „Pejzaż górski” - linoryt

74. „ Mrówka” - linoryt

75. „Fasada pałacu” - linoryt

76. Hanna Gibadło 19 lat „Zamek” - linoryt

77. Wiktoria Garanty 18 lat „Konik morski” - linoryt

78. Natalia Szydło 18 lat „Kot” - linoryt

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu poprawienia funkcjonalności i komfortu przeglądania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Media społecznościowe

Obserwuj nas:

Projekt i wykonanie - Krzysztof Paterek

© Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu